۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • خانه
  • >
  • اخبار
  • >
  • اسناد محرمانه، همکاری سرکرده جدید داعش با سرویس های اطلاعاتی امریکا را فاش کرد

اسناد محرمانه، همکاری سرکرده جدید داعش با سرویس های اطلاعاتی امریکا را فاش کرد

  • ۳۰ آبان ۱۳۹۹
  • ۱۷۳ بازدید
  • ۰

به گزارش انجمن بی تاوان، اسناد ارتش امریکا که اخیراً سری بودن آن برداشته شده بود، نشان داد که «امیر محمد سعید عبدالرحمن المولی»، سرکرده جدید داعش به دهها نفر از اعضای گروه تروریستی داعش در عراق خیانت کرده است.

در این اسناد آمده که سرکرده جدید داعش هنگام بازداشت در زندان کمپ بوکا، که در سال ۲۰۰۸ توسط ایالات متحده در جنوب عراق اداره می شد، اطلاعات محرمانه ای در مورد اعضای داعش ارائه کرده است.

از میان ۶۶ گزارش مربوط به بازجویی های المولی توسط وزارت دفاع ایالات متحده منتشر شد، فقط ۳ گزارش از حالت سری درآمده و جزئیات جالبی درباره ابو ابراهیم القرشی، سرکرده جدید داعش فاش کرده؛ کسی که وزارت دادگستری امریکا برای هر اطلاعاتی از او، نزدیک به ۱۰ میلیون دلار پاداش گذاشته است.

این اسناد نشان می دهد امیر المولی (۴۴ سال) همکاری با بازرسان سرویس های اطلاعاتی ایالات متحده را قبول کرده و تحت ۳ جلسه بازجویی قرار گرفته که در آن وی از هویت تعدادی از عناصر تروریستی درگیر در آدم ربایی و ترورها پرس و جو شده و او نیز اطلاعاتی از ۸۸ تروریست، نام واقعی، جنبشی، یا استعاری و توضیحی درباره آنها ارائه کرده است.

امیر المولی در جریان تحقیقات، جزئیات آدم ربایی و ترورهایی را که نیروهای امریکایی را به تعقیب، دستگیری و زندانی کردن پیروان او مجبور کرد، فاش کرد، در حالی که در برابر بازرسان از اتهامات خود شانه خالی و تاکید می کرد که وی از جدی ترین عملیات تروریستی بدون مشارکت در آنها، از جمله اعدام و آدم ربایی فقط مطلع بوده است.

وی همچنین دخالت خود در آدم ربایی و هدف قرار دادن نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده در سال ۲۰۰۳ در عراق را انکار کرد.

این گزارش حاکی از آن است که او اطلاعات ۴ تروریست را فاش کرده و آنها تا اواخر سال ۲۰۱۶ به دلیل شهادت او در زندان ماندند و المولی این اقدام را کرده تا تمایل خود را برای همکاری برای رسیدن به اهداف و کاهش مجازات خود نشان دهد.

شهادتهای المولی همچنین نشان داد که داعش پس از افزایش نیروهای امریکایی در ۲۰۰۷-۲۰۰۸ چگونه نجات یافت و خود را بازسازی کرد.

از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹، عملیات ضد تروریسم در موصل، به رهبری نیروهای امریکایی، رهبری داعش را منهدم کرد و بنابر اسناد مرکز ضدتروریسم وست پوینت، به نظر می رسد المولی در ژانویه ۲۰۰۸ تعداد زیادی از آنها را شناسایی کرده است.

این اسناد نشان می داد که ۱۱ نفر از ۲۰ نفری که در شهادتهای او آمده اند، واقعی هستند و بسیاری از آنها بعداً با زندان یا مرگ روبرو شده اند.

اعترافات المولی همچنین در کشته شدن «محمد بزونه»، امیر نظامی در موصل در سال ۲۰۰۸، و «معز عبدالله»، پسر مفتی بزرگ سابق القاعده در سال ۲۰۰۹ و همچنین دستگیری فراس اللهیبی، که در سال ۲۰۰۸ موصل را با القاعده تصرف کرد، نقش داشت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین عناوین