۸ بهمن ۱۳۹۹
  • خانه
  • >
  • گزارشگر
  • >
  • آمریکا حامی و نظاره گر سو استفاده پ.ک.ک از کودکان در سوریه

آمریکا حامی و نظاره گر سو استفاده پ.ک.ک از کودکان در سوریه

  • ۴ آذر ۱۳۹۹
  • ۱۹۹ بازدید
  • ۰

به گزارش انجمن بی تاوان، دید‌بان حقوق بشر در جدیدترین گزارش خود از رواج پدیده تلخ کودک‌سربازی در یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) شاخه نظامی گروه تروریستی پ.ک.ک در سوریه انتقاد کرده است.دیدبان حقوق بشر اعلام کرد: «یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ: شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه وابسته به گروه تروریستی پ.ک.ک.) در شمال شرقی سوریه و مناطق کردنشین این کشور، به طور سازماندهی شده اقدام به بکارگیری کودکان به ویژه دختران برای اعزام آنها به میادین جنگی کرده است». این اقدام که مصداق نقض حقوق کودکان و کنوانسیون حقوق کودک است، در حالی صورت گرفته که این گروه تروریستی ، پیشتر تعهد داده بود این اقدام را متوقف نماید. دیدبان حقوق بشر تاکید کرده که دولت ایالات متحده آمریکا که از نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF- قسد) پشتیبانی می‌کند، باید این گروه را مجبور کند تا به سواستفاده خود از سربازان کودک پایان دهد.

داده‌های سازمان ملل متحد از افزایش نگران کننده‌ی در میزان استخدام کودکان توسط YPG در سال ۲۰۲۰ حکایت دارد. دیدبان حقوق بشر در گزارش خود تاکید کرده که «این گروه مسلح باید بلافاصله کودکان را از نیروهای سازمانی خود خارج کرده و از جذب کودکان و خانواده‌ها، از جمله خانواده‌هایی که در اردوگاه‌های آوارگان تحت کنترل این گروه هستند، خودداری کند». قوانین بین‌المللی، گروه‌های مسلح غیر دولتی را از بکارگیری افراد زیر ۱۸ سال منع می‌کنند. همچنین ثبت‌نام کودکان زیر ۱۵ سال یک جرم جنگی است.

دیدبان حقوق بشر با هشت خانواده در سه اردوگاه آوارگان در شمال شرقی سوریه مصاحبه کرده و آنها گفتند که نیروهای آسایش (Asayish- امنیت داخلی) و ی.پ.گ، در این اردوگاه‌ها کودکان را به ثبت‌نام تشویق کرده‌اند. این خانواده‌ها گزارش دادند که شش دختر و دو پسر بین ۱۳ تا ۱۷ سال ثبت نام کرده‌اند. بیشتر خانواده‌ها از زمان استخدام با فرزندانشان هیچ تماسی نداشتند و فقط از طرف مقامات می‌دانستند که بچه‌ها در حال آموزش نظامی هستند.

در گزارش سالانه سازمان ملل در مورد کودکان حاضر در درگیری مسلحانه، ۲۸۶ مورد از بکارگیری کودکان توسط YPG و واحد زنان آن (ی.پ.ژ) در سال ۲۰۲۰ ثبت شده است که این رقم تقریباً پنج برابر نسبت به مدت مشابه است.تقریباً یک سوم این افراد، دختران بودند. حداقل در سه مورد، این گروه کودکان را برای ثبت نام و عضویت اجباری ربوده است. حداقل ۸ مدرسه نیز در اختیار ی.پ.گ برای آموزش نظامی قرار گرفته است و از ماموریت اصلی یعنی تحصیل و تدریس، منع شده است. حداقل ۱۸ کودک نیز ربوده شده‌اند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *