۲۹ دی ۱۳۹۹
  • خانه
  • >
  • اخبار
  • >
  • سیروان بارزانی:حضور پ.ک.ک در عراق در حیطه مسئولیت اقلیم کردستان نیست

سیروان بارزانی:حضور پ.ک.ک در عراق در حیطه مسئولیت اقلیم کردستان نیست

  • ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
  • ۴۵ بازدید
  • ۰

به گزارش انجمن بی تاوان، سیروان بارزانی فرمانده محور مخمور، گویر و بخشی از کوهستان قره چوخ در مصاحبه ای با وبسایت آمریکایی المانیتور پیرامون حضور پ.ک.ک در اقلیم کردستان عراق گفت: حضور پ.ک.ک در اقلیم کردستان مشکلی برای جوامع محلی ایجاد کرده و دولت مرکزی عراق باید به این موضوع ورود کند.

وی افزود: حضور پ.ک.ک در داخل مرزهای عراق است ولی این مسئله در حیطه مسئولیت های اقلیم کردستان نیست. متاسفانه آنها(دولت مرکزی عراق) کاری انجام نمی دهند، شاید نیروی کافی ندارند. ما نمی دانیم که بغداد چرا راهی برای اخراج پ.ک.ک و دیگر نیروهای خارجی از در این کوهها (قندیل) پیدا نمی کند.

سیروان بارزانی، از فرماندهان حزب دموکرات کردستان عراق تاکید کرد که مشکل آبادانی در اقلیم کردستان جدید نیست زیرا بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ روستا در زمان صدام حسین تخریب شد و اکنون به دلیل درگیری میان ترکیه و پ.ک.ک هنوز بازسازی نشده اند. متاسفانه این به معنی عدم امکان بازگشت مردم به روستاهاست.

فرمانده نیروهای پیشمرگ در محورهای گویر و مخمور افزود دولت مرکزی عراق اخیرا ایستگاه های پلیس در مرز میان عراق و ترکیه ایجاد کرده است. این نکته خوبی است و به ترکیه پیام می دهد که ما اینجا هستیم. اما هیچ کار دیگری انجام نشده و این کافی نیست.

وی تاکید کرد مشکل پ.ک.ک و دولت ترکیه باید در داخل آن کشور حل شود و این ربطی به عراق و اقلیم کردستان ندارد. «رابطه اقلیم کردستان با ترکیه خوب است و همه مطلع هستند که تنها مسیر و کریدور برای اتصال ما به اروپا ترکیه است.»

شنگال

وی پ.ک.ک را متهم کرد که از بازگشت ایزدی ها به شنگال جلوگیری می کند. بارزانی گفت این بخش مهم در داخل خاک عراق است و نیروهای مختلفی در آن حضور دارند: ارتش عراق آنجاست؛ پ.ک.ک آنجاست و حشد شعبی هم حضور دارد. این جا هم وظیفه دولت مرکزی عراق است که این مشکل را حل کند. کردها هم در شنگال زندگی می کنند اما این منطقه بخشی از مناطق مورد مناقشه است و تحت کنترل دولت اقلیم کردستان نیست.

وی تاکید کرد که بیش از ۸۰ درصد ایزدیها به دلیل آنچه وی حضور نیروهای مختلف نظامی در این منطقه عنوان کرد امکان بازگشت به آن را ندارند و باید دولت عراق به این مسئله رسیدگی کند.

سیروان بارزانی تاکید کرد که هیچ نیروی داعشی و یا گروه تروریستی دیگری در شنگال حضور ندارد و عدم بازگشت ایزدیها به دلیل وجود نیروهای شبه نظامی مختلف در این منطقه است.

رابطه اقلیم کردستان با اداره خودگردان کردی در شمال سوریه

سیروان بارزانی درباره رابطه اقلیم کردستان با اداره خودگردان کردی در شمال سوریه به المانیتور گفت: « این رابطه خوب است اما مشکلاتی مانند اجازه ندادن به نیروهای پیشمرگ روژ برای بازگشت به سوریه وجود دارد.»

نیروهای پیشمرگ روژ از جوانان کرد سوریه تشکیل شده که اقلیم کردستان عراق آنها را آموزش نظامی داده است. بارزانی گفت: نیروهای پیشمرگ روژ هنوز در اقلیم کردستان هستند و ما امیدوار هستیم که طی توافقی آنها بتوانند به سوریه باز گردند. احزاب هنوز بر سر بازگشت این نیرو به سوریه در حال مذاکره هستند.

وی درباره تعداد نیروهای پیشمرگ روژ گفت: تعداد آنها بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر است و مانند هر نیروی پیشمرگ دیگری در خط مقدم مبارزه با داعش بودند.

ارتباط نیروهای کرد سوریه با پ.ک.ک

سیروان بارزانی درباره ارتباط میان نیروهای کرد سوریه با پ.ک.ک گفت: البته آنها خیلی به پ.ک.ک نزدیک هستند اما نمی توانم بگویم که آنها همان پ.ک.ک هستند. آنها رابطه خیلی نزدیکی با پ.ک.ک دارند و خیلی از جنگجویان پ.ک.ک در سوریه بودند و در جنگ با داعش جان خود را از دست داند. در جریان جنگ با داعش، خیلی از نیروهای پ.ک.ک امکان رفتن به سوریه را داشتند و از آنها استقبال به عمل می آمد. اما نمی دانم که اکنون هم این وضع ادامه دارد یا خیر. اما می دانم که نیروهای پیشمرگ روژ  که اینجا بوده و آموزش نظامی دیده اند هنوز اجازه ندارند به سوریه باز گردند.

حمایت از کاظمی و کنترل تسلیحات توسط دولت مرکزی عراق

فرمانده نیروهای پیشمرگ گفت من از درخواست مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق برای کنترل کامل دولت مرکزی بر همه تسلیحات در عراق حمایت می کنم و این مسئله برای مردم، ثبات عراق و آینده این کشور مهم است چرا که در وضعیت کنونی مردم هدف حمله قرار می گیرند و سرمایه گذاری زیادی در این کشور صورت نمی گیرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *