۷ مهر ۱۴۰۲

زوایای تاریخ پنهان پ.ک.ک در ترکیه

  • ۲۷ شهریور ۱۴۰۲
  • ۳۷ بازدید
  • ۰

انجمن بی تاوان : ۴۴ سال از تاسیس پ.ک.ک به عنوان یک گروه می گذرد. تلاش اصلی پ.ک.ک در این ۴۴ سال این بوده است که خود را به کردها نشان دهد که گویی برای آزادی کردستان مبارزه می کند. اما هرکس با تاریخ پ.ک.ک آشنا باشد می داند که آنچه پ.ک.ک ادعا می کند کذب محض است حقیقت ندارد زیرا پ.ک.ک در ابتدا با حمله به شخصیت ها و احزاب میهن پرست کردها تاسیس خود را اعلام کرد.
به گفته جمیل بایک، عبدالله اوجالان در سال ۱۹۷۲ با حقی قرار اصالتا از ترکهای «لاز» و کمال پیر اصالتا «ترک» آشنا شد و با کمک آنها یک گروه مارکسیست-لنینیست را در دانشگاه آنکارا تأسیس کرد. جمیل بایک بعداً به این گروه پیوست. اولین افرادی که این گروه ایدئولوژیک را تشکیل دادند عبدالله اوجالان، حقی قرار، باقی قرار، کمال پیر، فهمی یلماز و علی حیدر قیتان و (ابراهیم آیدین) بودند. آنها دانشجوی دانشگاه آنکارا بودند. در سال های ۱۹۷۴ و ۱۹۷۵، جمیل بایک، دوران کالکان، کسیرا یلدیریم، عبدالرحمن پولات و کایا به گروه ایدئولوژیک پیوستند.
ایجاد تشکیلات جداگانه مخصوص در کردستان در برنامه این گروه نبود. آنها فقط می خواستند با گروه های چپ گرا همفکر خود گفتمان مشترکی داشته باشند و برای ایجاد یک نظام سوسیالیستی در ترکیه با یکدیگر همکاری کنند. همانطور که اوجالان خود اعتراف کرد، سه نفر از گروه ایدئولوژیک اعضای MIT ترکیه بودند. این سه مرد نکتی کایا، عبدالرحمن پولات و کاسیرا یلدیریم بودند که کاسیرا بعدا همسر اوجالان شد. خود اوجالان اعتراف می کند که آنها گروه ایدئولوژیک خود را که بعدها به پ.ک.ک معروف شد، با کمک MIT تأسیس کردند.
اولین جلسه رسمی گروه اوجالان کجا برگزار شد؟
گروه ایدئولوژیک اوجالان اولین بار در سال ۱۹۷۶ در محله دیلمان آنکارا نشست رسمی برگزار کرد. دومین نشست رسمی این گروه در سال ۱۹۷۷ در خانه نکتی کایا، یکی از اعضای MIT، در آنکارا برگزار شد. پس از این دیدار، گروه اوجالان در خانه نکتی کایا شروع به اجرای طرح هایی کردند که تصمیم گرفته بودند. این گروه مستقیماً به گروه ها و سازمان هایی حمله کند که مخفیانه علیه دولت ترکیه می جنگیدند.
گروه اوجالان قبل از برگزاری اولین کنگره و اعلام تشکیل حزب به چند گروه و سازمان در کردستان ترکیه حمله کرد. مانند گروه «سترکا سور» که حقی قرر آن در تاریخ ۱۸/۵/۱۳۵۶ در نبرد با «سترکا سور» کشته شد.
پ.ک.ک علاوه بر حمله به تعداد زیادی از میهن پرستان کرد، در سال ۱۹۷۸ به کادرهای سابق پ.ک.ک نیز حمله کرد که بعداً از حزب جدا شده و DDKD را تأسیس کرده بودند . پ.ک.ک تعداد زیادی از کادرهای DDKD را به بهانه اینکه برای راه آزادی جاسوسی می کنند را کشت و اثری از آنها باقی نماند.
گروه اوجالان بعداً به سازمان آزادیبخش خلق (HKH) حمله کرد و اکثر اعضای آن را نیز کشت.
در سال ۱۹۷۸ یک گروه مارکسیستی به نام Tekoşin در آنتاکیا تأسیس شد. اوجالان از آنها می خواهد که به گروه او بپیوندند، اما اعضای انها امتناع می کنند. سرانجام اوجالان به این گروه حمله کردند و همه را کشتند.
در اواخر سال ۱۹۷۸ پ.ک.ک به جنبش آزادیبخش کردستان (KUK) حمله کرد و تعداد قابل توجهی از کادرها و اعضای آن را کشت.
پ.ک.ک پس از پایان دادن به این گروه ها و سازمان ها به مخالفت با قبایل کرد پرداخت. او برای ایجاد ترس دستور ترور سلیمان بیگ، رئیس قبیله سلیمان را صادر کرد و پ.ک.ک او را در روز روشن در روستای هیلوان ترور کرد.
اولین کنگره پ ک ک و اولین قدم بعد از کنگره
اما پ‌ک‌ک در ۲۷/۱۱/۱۹۷۸ اولین کنگره خود را در خانه سید الدین زورلو در روستای فیس دیاربکر برگزار کرد. اعضای کنگره ۲۰ تا ۳۰ نفر بودند. به گفته جمیل بایک، که خود یکی از اعضای شرکت کننده در کنگره بود، آنها هیچ تخصصی در نحوه برگزاری کنگره نداشتند. خود اوجالان کنگره را اداره می کرد و ۹۰ درصد سخنرانی ها توسط او انجام می شد.
پ.ک.ک در اولین گام پس از کنگره تصمیم گرفت محمد جلال بوجاک، رئیس قبیله سیورک را بکشد و با کشتن وی، تأسیس خود را اعلام کند. پ‌ک‌ک بعداً تصمیم خود را اجرا کرد و با زخمی کردن محمد جلال بوجاک، رئیس قبیله سیورک و کشتن تعدادی از نفراتش ، تأسیس خود را به عنوان یک حزب اعلام کرد.
پ.ک.ک در کردستان ترکیه متوقف نشد و طبق برنامه تعیین شده توسط MIT پس از حمله به تمامی شخصیت ها و گروه های میهن پرست کردستان ترکیه به سایر مناطق کردستان حرکت کرد و ارتش ترکیه را به آن نقاط کشور جذب کرد.
پ.ک.ک کجا تاسیس شد و الان کجاست؟

پ‌ک‌ک شش سال پس از تأسیس، در ۱۵ اوت ۲۰۱۳ درگیری‌های مسلحانه را در شهر در منطقه سیرت آغاز کرد. این درگیری ۳۸ سال است که ادامه دارد. اما درگیری مسلحانه ای که از کردستان ترکیه آغاز شده نه تنها در کردستان سوریه و مناطق مرزی اقلیم کردستان گسترش یافته است. ارتش ترکیه به بهانه جنگ مداخلات خود را در دو منطقه کردستان افزایش می دهد.

دولت ترکیه در حال حاضر در حال آماده شدن برای آغاز یک سری حملات زمینی جدید علیه کردستان سوریه است.
در دهه ۱۹۹۰ پ.ک.ک جنگ را به احزاب کردستان عراق نیز فروخت، پ.ک.ک جنگ را به دولت اقلیم کردستان فروخت وکردستان عراق را در بدترین وضعیت قرار داد. او صدها پیشمرگه کرد را به قتل رساند و KNK را برای مخالفت با پارلمان کردستان تأسیس کرد. او “جمهوری زاپ” را برای مخالفت با حکومت اقلیم کردستان اعلام کرد. او جنگ را به PDK و YNK فروخت و سال ها در کردستان عراق با این دو حزب مبارزه کرد.
پ ک ک پیش از این ترکیه را به کردستان سوریه اورده است و بسیاری از مناطق مرزی استراتژیک از عفرین تا زاپ را به ترک ها تحویل داده است و بسیاری از روستاهای کردستان عراق از ترس جنگ تخلیه شده اند.
پ.ک.ک نه تنها از هیچ بخشی از کردستان محافظت نکرد، بلکه میدان نبرد خود را درکردستان ترکیه ترک کرد و ارتش ترکیه را به کردستان عراق و سویه جذب کرد. پ ک ک جز تبلیغ و اجرای توطئه کشورهای استعمارگر برای کردستان دستاوردی برای نداشته است. پ.ک.ک فقط به زور حرف و شعار ایستادگی می کند و در عمل هیچ کار خیری برای کردها و کردستان انجام نداده است.
دو نمونه از آخرین دروغ های پ.ک.ک
به عنوان مثال، دوران کالکان، یکی از اعضای کمیته اجرایی پ.ک.ک، در سال ۲۰۱۸ درباره اشغال عفرین گفت: «شمزینان را در مقابل عفرین می گیرند. برعکس، آنها نه تنها شمزینان را تصرف نکردند، بلکه ارتش ترکیه در ۲۷ می ۲۰۱۹ به خاکورک نیز حمله کرد و چندین نقطه استراتژیک پ.ک.ک را تحت کنترل خود در آورد. پس از حمله به خاکورک به هفت‌نین، زاپ، متینا و آواشین حمله صورت گرفت
دوران کالکان گفته بود که با شروع جنگ در زاپ، جنگ را در شهرهای شمال کردستان و ترکیه گسترش خواهند داد، اما باز هم برخلاف شعارهای کالکان و پ.ک.ک، شاهد گسترش جنگ در کردستان عراق و سوریه هستیم. دولت ترکیه در حال حاضر برای حمله زمینی جدید به کردستان سوریه آماده می شود.
پ.ک.ک به جای مخالفت با ترکیه، به جای هدف قرار دادن سربازان ترک، با نیروهای پیشمرگه کردستان مقابله کرده و تنها در یک سال گذشته ۱۲ پیشمرگه کرد را کشته است.
به طور خلاصه، از زمانی که گروه ایدئولوژیک اوجالان ظهور کرد و بعداً خود را پ.ک.ک اعلام کرد، هیچ سودی برای کردها نداشته است، برعکس، جنگ را به میهن پرستان کرد فروخته و مناطق بیشتری از کردها را توسط دولت ترکیه اشغال کرده است. او می خواهد مرزهای کشور ترکیه را به مرزهایی که دولت ترکیه در چارچوب پروژه «میثاق ملی» در نظر گرفته است، بازگرداند. دلیل آن این است که اوجالان به MIT ترکیه قول داده است که پروژه “قانون اساسی ملی” را در امرالی اجرا کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.