۱ فروردین ۱۴۰۲
  • خانه
  • >
  • اخبار
  • >
  • اردوغان برای نخستین بار نام کردستان را بر زبان آورد

اردوغان برای نخستین بار نام کردستان را بر زبان آورد

  • ۲۶ آبان ۱۳۹۲
  • ۲۴۷ بازدید
  • ۰

نخست وزیر ترکیه برای اولین بار مسعود بارزانی را رییس اقلیم کردستان خواند.
انجمن بی تاوان آذربایجان غربی به نقل از شبکه ی تلویزیونی NTVmsnbc سفر رجب طیب اردوغان نسخت وزیر ترکیه و مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق به دیاربکر، امروز در صدر اخبار ترکیه قرار گرفت.
اردوغان در فرودگاه دیاربکر از سوی چند نماینده ی کُرد همچون لیلا زانا، احمد ترک، سری ساکک، آلتان تان، اسعد جانان و عثمان بایدمیر شهردار دیاربکر مورد استقبال قرار گرفت.
در این سفر ۳ معاون اردوغان یعنی بلنت آرنچ، بشیر آتالای و بکر بوزداغ او را همراهی می کنند و علاوه بر این، احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه ی ترکیه نیز سفر خود به آمریکا را لغو کرده و همراه با اردوغان به دیاربکر رفت.
نخست وزیر ترکیه در جمع مردم دیاربکر و در حضور مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق برای مردم این شهر سخنرانی کرد.
اردوغان گفت؛ کردستان
در حالی که در ترکیه بر زبان راندن لفظ کردستان به عنوان یک تابو و خط قرمز حکومتی شناخته می شود، امروز برای نخستین بار نخست وزیر ترکیه در جمع مردم دیاربکر، مسعود بارزانی را برخلاف روال گذشته، نه به نام رییس منطقه ی کردی شمال عراق بلکه به نام رییس اقلیم کردستان عراق مورد خطاب قرار داد.
بسیاری از پایگاه های خبری مشهور ترکیه غروب امروز این خبر را در صدر عناوین خود قرار دادند و بشیر آتالای معاون نخست وزیر اعلام کرد که ترکیه تابوهای گذشته و خطوط قرمز قدیمی را پشت سر گذاشته و وارد مقطع نوینی شده است.
بوی عفو عمومی برای اعضای پ.ک.ک در سخنان اردوغان
اردوغان در سخنرانی خود در جمع مردم دیاربکر اعلام کرد:«ما می خواهیم در چهارچوب مقطع صلح کاری کنیم که زندان های ما تهی شوند و جوانان از کوه ها به خانه های خود باز گردند.» این سخن اردوغان از سوی رسانه ها و تحلیل گران ترکیه چنین مورد ارزیابی قرار گرفت که نخست وزیر می خواهد با بیان این اظهارات به اعلام عفو عمومی برای اعضای پ.ک.ک، چراغ سبز نشان دهد.
اردوغان از قاضی محمد یاد کرد
نخست وزیر ترکیه در سخنرانی خود به نام قاضی محمد پیشوای کردهای ایران در نیمه ی نخست قرن بیستم نیز اشاره کرده و او را یک مسلمان راستین دانست. وی همچنین از ملا مصطفی به عنوان یک نیکمرد مسلمان یاد کرد و اعلام کرد که از این که در دیاربکر پذیرای پسر ملا مصطفی است، احساس خرسندی می کند.
ارتباط صلح در ترکیه با شمال سوریه و شمال عراق
اردوغان همچنین به موضوع مذاکرات صلح اشاره کرده و اعلام کرد:«اگر در ترکیه صلح و ثبات برقرار شود، قامیشلو در شمال سوریه دارای امنیت بیشتری خواهد بود و اربیل نیز به خاطر امنیت برقرار شده در دیاربکر، توسعه ی بیشتری خواهد دید و در همه ی ترکیه نیز سطح رفاه مردم بیشتر خواهد شد.» اردوغان همچنین مردم دیاربکر را دوستدار صلح دانست و از آنان خواست از پیشبرد صلح و برادری دفاع کنند.
اردوغان خطاب به کردها گفت:«برادران کُرد من! از امروز تا ابد در کنار هم خواهیم بود. تا روز قیامت برادری و مهربانی ما ادامه خواهد داشت و از همه ی شما می خواهم این حقیقت را از یاد نبرید که ما ریشه در یک خاک داریم و به یک تمدن بزرگ تعلق داریم و دارای سرنوشت مشترک هستیم. از شما می خواهم خود را از صاحبان جمهوری ترکیه بدانید و مطمئن باشید که بین شما و دیگر شهروندان این کشور تفاوتی وجود ندارد.»
خوش آمدی شوان
اردوغان در سخنرانی خود به شوان پرور خواننده ی مشهور کُرد که از ۳۷ سال پیش ترکیه را ترک کرده خوشامد گفت و اعلام کرد از این که حسرت طولانی شوان برای بازگشت به وطن پایان یافته احساس شادی و مسرت می کند.
اردوغان در شهرداری دیاربکر
رجب طیب ارددوغان نخست وزیر ترکیه، در ساختمان شهرداری دیابکر با عثمان بایدمیر از سیاستمداران نزدیک به پ.ک.ک و شهردار این شهر دیدار کرد. در این دیدار سیاستمدارانی نظیر لیلا زانا، احمد ترک، آلتان تان، سری ساکک، عبدالرحمان کورت و غالب انصاری اوغلو نیز خضور داشتند.
دیدار و گفتگو با مسعود بارزانی
دیدار اردوغان و بارزانی دقایقی پیش در دیاربکر پایان یافت. دکتر فواد حسین مسئول دفتر بارزانی به خبرنگاران گفت که این دیدرا حدو دو ساعت طول کشیده و در آن مسائل مهمی همچون مذاکرات صلح و رویدادهای شمال سوریه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
اردوغان فردا در استان دیاربکر به سفر خود ادامه می دهد و به شهر ارگانی می رود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.