۲ فروردین ۱۴۰۲

۴ توافق مهم بارزانی و اردوغان

  • ۲۶ آبان ۱۳۹۲
  • ۲۸۱ بازدید
  • ۰

نخست وزیر ترکیه و رییس اقلیم کردستان عراق در مورد نفت، گمرک، مذاکرات صلح و شمال سوریه به توافق رسیدند.
انجمن بی تاوان آذربایجان غربی : دیشب در شهر کردنشین دیاربکر، مسعود بارزانی و رجب طیب اردوغان به مدت هشتاد دقیقه با هم دیدار و گفتگو کردند.
رادیکال مدعی شده که در این دیدار طرفین بر سر ۴ ماده ی مهم به توافق رسیدند: ۱- بارزانی متعهد شده که به حمایت از مذاکرات صلح بین ترکیه و پ.ک.ک ادامه دهد. ۲- به موازات دروازه ی مرزی خاپور ۲ دروزاه ی دیگر بین ترکیه و اقلیم کردستان عراق گشوده می شود. ۳- لوله ی انتقال نفت اقلیم به ترکیه ظرف ۱ ماه تا یک و نیم ماه آینده فعال می شود. ۴- بارزانی متعهد شده که از ایجاد ساختار دفاکتو یا غیررسمی سیاسی در شمال سوریه و توسط حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) ممانعت کند.
در دیدار بین بارزانی و اردوغان، بشیر آتالای معاون نخست وزیر، احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه، ابراهیم کالن معاون وزیر امور خارجه و نیز فواد حسین رییس دفتر بارزانی حضور داشتند.
روزنامه ی رادیکال از روزنامه های معتبر ترکیه است و این خبر از سوی بسیاری از شبکه های تلویزیونی همچون سی.ان.ان ترک، خبر ترک و ان. تی.وی هم با ذکر منبع رادیکال منتشر شد اما هنوز مقامات رسمی ترکیه و اقلیم در خصوص صحت یا عدم صحت آن اظهار نظر نکرده اند.
رادیکال همچنین در پایان گزارش ویژه ی خود به این موضوع اشاره کرده که بارزانی ۳ چمدان طلا به دیاربکر برده و محتویات آن را بین چهارصد زوج جوان که مراسم عقد دسته جمعی آنان با حضور اردوغان، بارزانی، لیلا زانا و فاطمه شاهین برگزار شده، تقسیم کرده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.