۱۶ آذر ۱۴۰۲

نقش گروهک‌های تروریستی کردی در تخریب محیط زیست

  • ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
  • ۵۴ بازدید
  • ۰

انجمن بی تاوان : تحقیق و بررسی مستمر درباره مسائل محیط زیست، آدمی را به استفاده معقول از محیط زیست هدایت می کند. ضرورت چنین برخوردی، زمانی آشکارتر می شود که در نظر آوریم انسانِ امروز، به ویژه با دست یابی به موفقیت های علمی و صنعتی و تسلط بر طبیعت، خویشتن را مالک مطلق همه کره زمین و منابع حیاتی آن می داند، و چه بسا هرگز به این فکر نمی افتد که نسل هایی هم در آینده وجود خواهند داشت که باید از این سفره گسترده آفریدگار بهره مند گردند. لذا می بینیم که خودسرانه و بی رحمانه به همه منابع حیاتی و زیست محیطی حمله ور گردیده، آنها را تار و مار می کند و محیط زیست را به طرز وحشتناک نابود می کند و حتی پا را از این هم فراتر نهاده و زندگی نسل فعلی را نیز به خطر می اندازد. امید است با استفاده صحیح از منابع طبیعی، زمینه بهره بردن نسل های آینده از این منابع حیاتی و خدادادی فراهم شود.
امروزه گروهکها تاثیر منفی در تمامی عرصه ها دارد ودر عرصه های سیاست ،و دیپلماتیک و ،اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی ،مهاجرت …در سطح بین المللی به یک نوع اسلحه ای مدرن برای برخی دولتها ،برای بکار بردن علیه مخالفانشان استفاده می کنند بلکه ضررهای حاصله از فرقه ها تنها به موضوعات فوق ختم نمی شود در دنیای امروزی تمامی جهانیان با مشکلی بنام مسئله “محیط زیست ،بیکاری و مهاجرت”در چالش هستند زیرا مشکل محیط زیست تنها به یک دولت ویا به یک قاره محسوس نیست بلکه مشکل هر انسان و جانداری که در روئ این کره زندگی می کند را در بر می گیرد و امروزه گروهکها هم بدون معیار انسانی ضررهایی غیر قابل قبول را بوجود می اورند امروزه در سطح بین المللی مشکلاتی همچون مهاجرت ،بیکاری ،اشتغالزایی ،فقر …به یک نوع مسئله جدی تبدیل شده است و گروهکها هم در این مشکلات نقش بسزایی را دارند و گروهک ها بدون هیچ معیاری برای ضربه زدن به مخالفانشان از هیچ روشی صرف نظر نمی کنند بلکه به ذهنیت “برای رسیدن به هدف همه چیز مباح است “استفاده می کنند.
مشکلاتی که از طرف گروهک ها برجامعه وارد می شود تنها مشکل امنیت و بی ثباتی نیست بلکه مشکلاتی جدیدی را به وجود اورده است
برای روشن شدن موضوع چند نمونه ساده را تحلیل می کنیم:
پژاک و پ ک ک در نوار مرزی باعث بوجود اوردن مشکلاتی شده اند که مردمی که به کار دامپروری و کشاورزی مشغول هستند بعلت گرفتن بی رویه گمرک ومالیات و جذب اجباری فرزندانشان به گروهک سبب شده است که اکثر اهالی دست از شغل شان بردارند و به شهرها مهاجرت کنند و حال اینکه مسئله بیکاری در شهرها که بیشتر از روستاهاست و این دفعه مهاجرت روستائیان به شهرها بروز بیکاری بیش از حد می شود حال اینکه در گذشته مردم شهرها برای کار کردن و به روستاها می امدند اما امروزی برعکس شده است. مهاجرت اجباری روستائیان تنها به از دست دادن شغل قبلی شان ختم نمی شود بلکه مهاجرت از روستا به شهر سبب به از دست دادن فرهنگ و عرف و عادت شان نیز می شود.

حملات پهپهادی و جنگنده های ترکیه هر روز در کردستان سوریه و کردستان عراق و کردستان ترکیه سبب شده که امنیت بطور کامل از اهالی مدنی گرفته شوند تنها افراد مدنی که مورد حملات قرار گرفته اند از ۵۰۰نفر فراتر است و لازم است که پ ک ک در محیط مدنی کاملا بدور باشد.
زمانی مراد قرییلان رهبر پ ک ک خطاب به جوانان کرد در ترکیه می گفت لازم به اسلحه نیست “کبریت و فندک خود یک اسلحه است “و با این بهانه هزاران هکتار جنگل در انتالیا و بورسا و استانبول به اتش کشیده شد و امروزه هم سربازان ترکیه در کردستان ترکیه و کردستان عراق جنگل ها را به اتش می کشانند و لازم است که طرفین جنگ شان را بر دوش محیط زیست بردارند.

وجود گروهک در کردستان سبب شده است که سرمایداران بعلت عدم امنیت کافی بجای اینکه در مناطشان سرمایگذاری کنند شهر ها را ترجیح می دهند و حتی کسانی که در روستا ها از لحاظ اقتصادی وضع بهتری داشته باشند بیشتر در معرض حملات گروهک قرار می گیرند.

دیگر مسئله ای که گروهکها با ذهنیتی مخربی که دارند این است که ضرر رساندن به طبیعت را ضرر رساندن به دولت تلقی می کنند مثال: سوزاندن درختان در منطقه کردستان وبخصوص در شهرهای مریوان و سردشت را به یک نوع عملیات برعلیه دولت تبدیل کرده است و با نفوذ گروهک در مناطق نوار مرزی روستاها فقرتر شده است ومجبور به مهاجرت می شوند.

باج گیری از مرکز تولیدی از جمله مرغداریها ،کشاورزان و دامپروریها ،واز صاحبان کسانی که کندوی عسل دارند و معادنها و یا سوزاندن ماشینها و آلات معادنها سبب می شود که هزاران انسان شغلشان را از دست بدهد و منطقه روزبه روز فقر را احساس کند و منطقه و روستاها خالی از انسانها می شود و حال اینکه هویت اجتماعی کردها در زندگی روستایی نهفته است وبه معنی دیگر ترک روستا به معنای پایان فرهنگ روستایی(گندی)است و زمانی که که این انسانها از روستا ها مجبور به مهاجرت می شوند فرهنگشان را از دست می دهند.

پژاک و پ ک ک با انفجار لوله گاز شهرستان ماکو را یک نوع پیروزی نظامی قلمداد می کنند زیرا همان کسانی که این انفجارها را انجام می دهند زمانی که برا ی اهالی منطقه جلسه برگزار می کنند می گویند که ما برای شما ازادی می اوریم اما باهر انفجار نه ازادی بلکه مرگ را برای اهالی منطقه می اوردند زیرا تاثیر انفجار لوله گاز برمحیط اطراف برای کشاورزان و دامداران و انسانها مشکل جدی بوجود می اورد زیرا انها به جای اکسیژن گاز دی اکسید کربن استفاده می کنند و گروهک با این عملکرد با ذهنیت نسل کشی کردها را پدید اورده است.

مستقر شدن پژاک و پ ک ک در قندیل -خنره -گاره -هفت نین -شنگال سبب شده است که اهالی روستاها مجبور به ترک منطقه شوند و کشته شدن دها انسان بی گناه وبیکار شدن اهالی خود به یک نوع مشکل تبدیل شده است و از یک طرف استفاده بی رویه گروهک از منابع طبیعی و بخصوص درختان منطقه ضررهایی جدی به اهالی منطقه وارد می شود و با بهانه پ ک ک ترکیه هر روز صدهها بمب به کردستان عراق روانه می کند و طوری شده که دیگر طبیعت چهره اش کاملا عوض شده است.

نتیجه گیری :
اساس ایدئولوژی پ ک ک و پژاک بر سه پایه استوار است :جامعه دمکراتیک و برابری جنسیت و اکولوژیک (حفظ محیط زیست)شعار فوق برای گروهک پ ک ک -پژاک تنها جنبه تبلیغاتی دارد و اما در اصل عملکرد گروهک با این سه معیار در تضاد است چونکه ماهیت گروهک بر خشونت استوار است کسانی که دم از حقوق و یا برابری وحفظ محیط زیست بزنند نباید دارای کارنامه سیاه باشند اما اگر به عملکرد پ ک ک و پژاک نگاه کنیم بغیر از کشتن چیزی مشاهده نمی شود زیرا انها بر ریختن خون انسانها زندگی می کنند و اگر گروهک که از انسانها کاربرد ابزاری دارد چگونه می تواند دم از قانون محیط زیست بزند؟

جا دارد که سوال شود آیا واقعا پ ک ک و پژاک محیطی را برای زندگی کردها پدید آورده اند ؟از هر بعد که نگاه کنی زندگی کردها را به یک جهنم تبدیل کرده است و نگرانی اکثر خانواده این است خدا نکنه که فرزندانشان طعمه گروهک شوند و یا این که کسانی که فرزندانشان به گروهک ملحق شده اند که خبر کشته شدن فرزندانشان را بشنوند ؟و گروهکی که قانون محیط زیست را برای خودش یک معیار قرار داده است پس چگونه این قدر ظالم و بیرحم در برابر محیط زیست می تواند باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین عناوین