۳ مهر ۱۴۰۰
  • خانه
  • >
  • اخبار
  • >
  • نامه ۱۰۵ وکیل به رئیس جمهور/ سردشت را شهر صلح معرفی کنید

نامه ۱۰۵ وکیل به رئیس جمهور/ سردشت را شهر صلح معرفی کنید

  • ۷ تیر ۱۳۹۴
  • ۷۱ بازدید
  • ۰

تهران- ۱۰۵ وکیل دادگستری در نامه ای خطاب به رئیس جمهوری با تاکید بر معرفی سردشت بعنوان شهر صلح، خواستار حمایت قانونی دولت از قربانیان سلاح های شیمیایی کردند.
انجمن بی تاوان آذربایجان غربی ، متن این نامه که نسخه ای از آن در اختیار کردپرس قرار گرفته به شرح زیر است:
در جریان جنگ تحمیلی و طولانی مدت عراق با ایران، علاوه بر شهادت و جانبازی تعداد بیشماری از فرزندان این مرز و بوم که در جبهه های جنگ در حال مبارزه بودند، شهرها و مناطق غیر نظامی فراوانی هم مورد حملات بیشمار دشمن مهاجم قرار گرفته که در اثر آن حملات شهرها، روستاها و مناطق مسکونی گسترده ای ویران شده و تعداد بسیاری از شهروندان غیر نظامی هم کشته یا مجروح شدند که هم در طول جنگ و هم بعد از خاتمه آن، نیروهای غیرنظامی زیان دیده از جنگ مورد بی توجهی و فراموشی قرار گرفته و اثبات شهادت یا جانبازی آنان با مقررات و قوانین دست و پاگیر مواجه شده و خود آن افراد و خانواده ها و بازماندگانشان از مزایای قانونی مربوط به قربانیان جنگ محروم مانده اند.
هموطنان ساکن در شهرهای مرزی غرب کشور که غالباً هم کرد زبان هستند بیشترین خسارات را در طول جنگ متحمل شده و بر اساس میزان خسارات متحمله به حق انتظار جبران خسارات و اعاده به وضع سابق را داشتند که متأسفانه این انتظار بدیهی و بحق جامه عمل به خود نپوشیده؛ در حالیکه سپری شدن حدود ۳۰ سال از خاتمه جنگ و حاکم شدن صلح مدت لازم و کافی برای شناسایی تمام فربانیان جنگ و تحت پوشش قراردادن آنان و بازسازی مناطق جنگ زده و تبدیل این مناطق به مناطق امن و آباد است. اما مشاهده مناطق جنگ زده و وضعیت قربانیان جنگ به وضوح مؤید عدم اقدام جدی دستگاه های مسئول برای اجرای قاون و رفع تبعیض بین همه مناطق کشور است. قطعاً این امر موجب عدم استقاده از ظرفیت های مختلف این مناطق در راستای توسعه و آبادانی کشور است.
به رغم گذشت پنج سال از تصویب قانون الزام دولت به شناسایی جانبازان شیمیایی تاکنون اقدام چندانی برای اجرای این قانون و تشکیل کمیسیون های تعیین درصد جانبازی در تمام مناطق شیمیایی شده از جمله سردشت، بانه، مریوان، نودشه، پاوه، کرمانشاه، نوسود، زرده، گیلانغرب و… صورت نگرفته و خیل عظیم مجروحان شیمیایی بدون حمایت و تعیین درصد جانبازی رها شده اند و خود باید هزینه های گزاف درمانی را بپردازند. این در حالی است که آنان در اثر مجروحیت با گازهای خطرناک شیمیایی قدرت و توان کار کردن را هم از دست داده اند. با توجّه به اینکه این هموطنان در اثر جنگی که کشورمان یکی از طرف های درگیر آن بوده دچار نقص عضو و صدمات جسمی، روحی و روانی شده و مدّت ۳ دهه خودشان این رنج و مشکلات عدیده آن را تحمّل کرده اند تردیدی در ضرورت حمایت و تکلیف دولت به حمایت از آنان وجود ندارد.
پس از خاتمه جنگ، تنها اقدام قضائی به عمل آمده در این راستا شکایت انجمن غیر دولتی دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت در دادگاه جزایی شهر لاهه هلند اقامه و منجر به محکومیت یکی از اتباع این کشور به اتهام معاونت در ارتکاب جنایت جنگی شده و قطعیت یافته که با توجه به اینکه وزارت امور خارجه متولی و مسئول دفاع از حقوق اتباع کشورمان در خارج است این امر باید توسط آن وزارت صورت می گرفت. اکنون با تصویب قانون الزام دولت به طرح شکایت مصدومین و جانبازان شیمیایی در محاکم خارجی بر این وظیفه تاکید مجدد شده اما متاسفانه این مهم و ضرورت معرفی شهر شیمیایی زده سردشت به عنوان نماد مقاومت مورد فراموشی قرار گرفته و اخیراً اجرای این قانون بسیار مهم و حیاتی نیز به بنیاد شهید و امور ایثارگران محول شده که قطعاً به دلیل فقدان نیروی متخصص در زمینه حقوق بین الملل در آن بنیاد و اینکه وزارت خارجه در بیشتر دول اروپایی که به انحاء مختلف آن دولت ها یا اتباع آنان در تجهیز دولت بعث به این سلاح ها نقش مؤثر داشته اند دارای نمایندگی می باشد احاله آن به بنیاد شهید و امور ایثارگران تأثیری در اجرای این قانون نخواهد داشت و قطعا برای اجرای صحیح آن وزارت امور خارجه اولی تر خواهد بود.
اکنون که در آستانه روز ملی مبارزه با سلاح های شیمیایی و بیست و هشتمین سالگرد فاجعه بمباران شهر مرزی و مسکونی سردشت قرار داریم اینجانبان وکلای دادگستری با امضای این نامه ضمن تاکید بر ضرورت معرّفی شهر مظلوم سردشت به عنوان شهر صلح و معرفی آن به جهانیان با این امید که چنین فجایع غیر انسانی در هیچ جای جهان تکرار نشود، خواستار جدیت در طرح شکایت جانبازان شیمیایی
در مراجع قضائی خارجی، مطالبه خسارت از دولت جایگزین در عراق، شناسایی تمامی جانبازان جنگ در تمامی مناطق جنگ زده خصوصاً مناطق شیمیایی شده از جمله سردشت، بانه، نودشه، مریوان، کرمانشاه، پاوه، نوسود، زرده، گیلانغرب و…، و برقراری تمام حقوق قانونی برای جانبازان نظامی و غیرنظامی جنگ و توسعه و آبادانی و بازسازی مناطق جنگ زده هستیم.
امضاء کنندگان به ترتیب حروف الفبا:
۱٫ اسفندیار آبنوس
۲٫ آسیه آریانفر
۳٫ حسین احمدی نیاز
۴٫ محمدزاهد اسدزاده
۵٫ آزاد اشراقی
۶٫ کاوه اسدی
۷٫ باقی احمدزاده
۸٫ رحمت امینی
۹٫ اسعد اردلان
۱۰٫ خسرو ادریسی
۱۱٫ شهناز بیگ زاده
۱۲٫ ریحانه بهنامی
۱۳٫ حامد بهرام آبادی
۱۴٫ میترا بافنده
۱۵٫ سیامک پاکباز
۱۶٫ مصطفی ترک همدانی
۱۷٫ شهاب تجری
۱۸٫ پرستو توفیقی
۱۹٫ حسین تاج
۲۰٫ فرمن جعفری
۲۱٫ عبدالله جهان بین
۲۲٫ مادح جمشیدی
۲۳٫ عباس جمالی
۲۴٫ پیمان حاج محمود عطار
۲۵٫ سمیه حسنی
۲۶٫ بهزاد حکیمی زاده
۲۷٫ امیرفرهاد حنیف زادگان
۲۸٫ صدیقه حجت پناه
۲۹٫ سید کاظم حسینی
۳۰٫ جمال خضرنیا
۳۱٫ خسرو خسروی
۳۲٫ کامل خلیلی
۳۳٫ آرش دولتشاهی
۳۴٫ مسعود دروا
۳۵٫ امیرسالار داوودی
۳۶٫ سعید دهقان
۳۷٫ علیرضا دقیقی
۳۸٫ امیر رئیسیان
۳۹٫ محمود راهنما
۴۰٫ محمد رئوف قادری
۴۱٫ محمد رضا زمانی درمزاری
۴۲٫ عبدالله سمامی
۴۳٫ علی ساکنی
۴۴٫ حامد سهرابی
۴۵٫ موسی سبحانی
۴۶٫ انور ساعدی
۴۷٫ ژینوس شریف رازی
۴۸٫ کیوان شریفی
۴۹٫ مسعود شمس نژاد
۵۰٫ محمد شمسی
۵۱٫ حجت شیخی
۵۲٫ محمد شعاعی
۵۳٫ سالار شهنازی
۵۴٫ کاروان شافعی
۵۵٫ داوود شاه ولی بختیاری
۵۶٫ احمدسعید شیخی
۵۷٫ نرگس صیدال
۵۸٫ حسن صفایی
۵۹٫ صنم صباغی
۶۰٫ مازیار طاطایی
۶۱٫ ستار عزیزی
۶۲٫ عرفان عارفی
۶۳٫ محمد علی بخشی
۶۴٫ کیوان عزیزی
۶۵٫ زهره عامری
۶۶٫ وحیده غلامعلی
۶۷٫ فاطمه فتحی
۶۸٫ شیما قوشه
۶۹٫ سید رسول قریشی
۷۰٫ سید نجم الدّین قریشی
۷۱٫ محمد قوامی
۷۲٫ پرویز کیهانی
۷۳٫ سعید کوهی
۷۴٫ بهروز کیا
۷۵٫ حسن کیا
۷۶٫ حسین کاردان
۷۷٫ مهسا کیال
۷۸٫ یعقوب کدخدایی
۷۹٫ قاسم کمیلی
۸۰٫ آرش کیخسروی
۸۱٫ سمیه کثیری
۸۲٫ محمدرضا کامیار
۸۳٫ طناز کلاهچیان
۸۴٫ عثمان مزیّن
۸۵٫ شهرام مختاری
۸۶٫ مهران محمد لو
۸۷٫ جلیل مهدوی
۸۸٫ عبدالرحیم مرادی
۸۹٫ محمدفواد متوسل
۹۰٫ محمدرضا میرزا کوچکی
۹۱٫ حیدر منصوری
۹۲٫ اقبال مهدی زاده
۹۳٫ میثم مصطفوی
۹۴٫ شورش مظهری
۹۵٫ ایمان میرزازاده
۹۶٫ احمد میرزایی
۹۷٫ زانیار مینایی
۹۸٫ حجت مرادی
۹۹٫ صالح نیک بخت
۱۰۰٫ دلارام نیک دل
۱۰۱٫ فرید نیک پی
۱۰۲٫ علی نقی زاده کوچصفهانی
۱۰۳٫ علی نوروزی
۱۰۴٫ کاوه نیستانی
۱۰۵٫ بهانه ناصری

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *