۷ مهر ۱۴۰۲
  • خانه
  • >
  • اخبار
  • >
  • عراق سفیر آنکارا را احضار و بر خروج نظامیان ترکیه تاکید کرد

عراق سفیر آنکارا را احضار و بر خروج نظامیان ترکیه تاکید کرد

  • ۳۰ فروردین ۱۴۰۱
  • ۲۳۱ بازدید
  • ۰

وزارت خارجه عراق ضمن انتقاد شدید از عملیات اخیر ترکیه، تأکید کرد که نیروهای آنکارا باید به صورت کامل از خاک عراق خارج شوند؛ به نحوی که نشانگر احترام به حاکمیت ملی باشد.

به گزارش انجمن بی تاوان، وزارت خارجه عراق در واکنش به تجاوزات جدید ترکیه به شمال این کشور و آغاز عملیات نظامی، «علی رضا کونای» سفیر آنکارا در بغداد را احضار کرد.

خبرگزاری «شفق نیوز» ضمن نقل بیانیه وزارت خارجه عراق گزارش داد، احضار سفیر ترکیه به خاطر تجاوزات مداوم ارتش ترکیه از جمله عملیات نظامی گسترده اخیر است که مناطقی را در شمال عراق را هدف قرار داده است.

بغداد تأکید کرد که «به سفر ترکیه، یادداشتی اعتراضی شدیداللحنی داده شده است تا این کشور از انجام چنین اقدامات تنش‌زا دست بردارد. لذا نیروهای ترکیه به صورت کامل از خاک عراق خارج شوند؛ به نحوی که نشانگر احترام الزام‌آور به حاکمیت ملی باشد».

این نهاد عراقی خاطر نشان کرد، بغداد از نظر قانون حق دارد بر اساس منشور سازمان ملل و قواعد حقوق بین‌الملل، در قبال اقدامات خصمانه و یکجانبه مانند عملیات ترکیه، اقدامات ضروری و مناسب را انجام دهد؛ عملیاتی که بدون هماهنگی با دولت عراق صورت گرفته است.

در این بیانیه تأکید شد، ماده ۵۱ منشور سازمان ملل که ترکیه مدعی آن است، اجازه نمی‌دهد که حاکمیت یک کشور مستقل نقض شود، بلکه «حضور بیشتر عناصر حزب کارگران کردستان در شمال عراق، بر اساس توافق بین دولت ترکیه و حزب کارگران است. خاصه اینکه عراق مخالف و معترض صدور یک مشکل داخلی ترکیه به اراضی خود است».

بغداد در پایان خاطر نشان کرد، نقض حاکمیت عراق، زمینه مناسبی برای یافتن راهکار مشترک و مداوم برای مشکلات امنیتی نیست، بلکه افزایش همکاری امنیتی، راه مناسب تحقق منافع مد نظر و مقابله با مشکلات است.

وزارت  دفاع ترکیه بامداد روز دوشنبه مدعی شد که عملیاتی را به بهانه مبارزه با شبه نظامیان گروه پ ک ک در شمال عراق آغاز کرده است.   این عملیات جدید با مشارکت نیروی هوایی و نیروهای ویژه ارتش این کشور صورت خواهد گرفت.

تحرکات نظامی ارتش ترکیه در شمال عراق درحالیست که دولت و جریان‌های سیاسی عراق به شدت با حضور نظامی آنکارا در شمال این کشور مخالفند و حملات مداوم هوایی‌اش را موجب نقض حاکمیت ملی خود می‌دانند.

پایگاه خبری صابرین نیوز گزارش داده که «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه شخصا در اتاق مدیریت عملیات شخصا در حال نظارت بر عملیات هوایی و زمینی نظامیان ارتش ترکیه است. ، آکار بعد از صدور فرمان عملیات گفته، اگر آتش در اطراف است وظیفه ما قبل از هر کاری دیگری خاموش کردن آن است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.