اخبار

در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست رئیس جمهور تصویب شد؛ آغاز فعالیت کسب و کار‌های کم‌ریسک؛ استان‌ها از ۲۳ فروردین و تهران از ۳۰ فروردین/ فعالیت مدارس تا اردیبهشت تعطیل است

رئیس جمهور از آغاز فعالیت مشاغل و کسب و کار‌های کم ریسک از ۲۳ فروردین در استان‌ها و ۳۰ فروردین در استان تهران خبر داد و گفت: تمام ارکان نظام در مبارزه یکپارچه و هماهنگ هستند و هیچ اختلاف نظری در مبارزه با کرونا وجود ندارد.

به گزارش انجمن بی تاوان، حجت الاسلام حسن روحانی امروز یکشنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تبریک روز جوان و روز سلامت اظهارداشت: در روندی گکه ما پیش رو داریم برای مسئله مبارزه با کرونا هیچ اختلاف نظری بین دستگاه‌های دولتی وجود ندارد اولا بین وقای سه گانه هیچ اختلاف نظری وجود ندارد. همه در کنار هم هستیم.

وی اضافه کرد: همین طور نیرو‌های مسلح و مقام معظم رهبری همه جا حمایت فرمودند: هرجا نیاز داشتیم و نکته‌ای عرض کردیم، پیامی فرستادیم و نامه‌ای فرستادیم ایشان همراهی فرمودند: لذا کل نظام یکپارچه است.

رئیس جمهور اضافه کرد: حالا بدخواهان ما خیلی عصبانی و ناراحتند خودشان می‌دانند، اما کرونا با همه گرفتاری‌هایی که برای ما درست کرده آثاری هم داشته یکی از آثار خوب آن همین وحدت بیشتر جامعه دولت مردم نیرو‌ها و ارکان کشور بوده همه وحدت و انسجام و پیکپارچیگی را در سراسر کشور مشاهده می‌کنیم گزارشاتی هم درباره سالم بودن هوا هم از آثاری است که دارد ما هیچ اختلافی نداریم نه بین وزارت خانه‌ها و نه وزارتخانه‌های صمت و بهداشت. حالا چیزی را کسی پیدا می‌کند به رسانه‌های خارج می‌دهد آن‌ها این مسله با بزرگ می‌کنند. ما هیچ اختلافی نداریم.

مشاغل کم ریسک از ۲۳ فروردین در استان‌ها می‌تواند فعالیت کند

رئیس جمهوری با اشاره به مصوبه امروز نشست ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: طبق مصوبه نشست امروز، فعالیت‌های اقتصادی کم ریسک در استان‌ها از ۲۳ فروردین و در استان تهران از ۳۰ فروردین با درنظر گرفتن پروتکل وزارت بهداشت آغاز به کار می‌کند.

وی اظهار کرد: خواست کمیته اجتماعی ستاد و خواست وزارت صمت و فعالان اقتصادی و اصناف جمع بندی این بود کسب و کار‌ها و فعالیت‌های کم ریسک، از ۲۳ فروردین استان‌های کشور می‌توانند آغاز کنند. کسب و کار‌های متوسط و کم ریسک تا پایان فروردین کسب و کار پرریسک همچنان ممنوع باقی می‌ماند تا بعدا راجع به آن برنامه ریزی کنیم.

روحانی یادآورشد: در بحث کسب و کار‌های کم ریسک و فعالیت‌های کسبه و فعالیت‌های اقتصادی که پرریسک نیست. قرار شد از شنبه ۲۳ فروردین با مراعات پروتکل‌های اعلام شده وزارت بهداشت کار خود را آغاز کنند و حتما باید روی این پروتکل نظارت شود.

رئیس جمهور درباره فعالیت‌های اقتصادی استان تهران گفت: فعالیت اقتصادی در استان تهران از ۳۰ فروردین با در نظر گرفتن پروتکل وزارت بهداشت آغاز به کار می‌کند. در بحث کسب و کار‌های کم‌ریسک، فعالیت‌های کسبه و فعالیت‌های اقتصادی که پرریسک نیست قرار شد از شنبه ۲۳ فروردین در استانها با مراعات پروتکل‌های اعلام شده وزارت بهداشت کار خود را آغاز کنند و حتما باید روی این پروتکل نظارت شود در صدا و سیما هم برای مردم توضیح داده می‌شود که هر کسی باید چه اصولی را رعایت کند. وظایف هم صاحب مغازه و هم مشتریان به روشنی بیان می‌شود تا اصول بهداشتی مورد نظر رعایت شود.

فعالیت ادارات از هفته‌آینده با دو سوم کارمندان خواهد بود

روحانی با اشاره به پیشنهاد و توصیه وزارت بهداشت و درمان گفت: بازگشایی فعالیت‌ها در جامعه به صورت پلکانی و تدریجی آغاز می‌شود، ما هم نسبت به فعالیت اقتصادی در استان‌ها و استان تهران و هم نسبت به سایر فعالیت‌ها در کشور به صورت پلکانی و تدریجی تصمیم گرفتیم.

رئیس جمهور افزود: ادارت دولتی اکنون نیز فعال هستند و همه مشغول فعالیت هستند، البته از هفته آینده از ۲۳ فرودین ماه فعالیت ادارات به این صورت خواهد بود که دو سوم سرکار حاضر می‌شوند و یک سوم از کارکنان مجاز هستند که سر کار نروند و بخش‌های مختلف درباره حضور یک سومی کارکنان به صورت گردشی تصمیم‌گیری کنند که یک سوم کمتر در محل کار حضور پیدا کنند مگر جا‌هایی که ضرورت داشته باشد بیش از دو سوم فعالیت بکنند. البته افرادی که سن بالاتری و یا بیماری‌های زمینه‌ای هستند در اولویت یک سومی قرار بگیرند.

رئیس جمهور تاکید کرد: هر کس کرونا مبتلا شد موظف است به رییس بخش خود در محل کار اعلام کند و سر کار نیاید و باید برای مدتی که برای درمان مشخص شده حدود دو هفته باید به صورت قرنطینه باید در منزل یا نقاهتگاه و یا بیمارستان بنا به شرایط بیماری بماند.

روحانی تصریح کرد: حضور فرد مبتلا در محل کار تخلف است و کسی که می‌داند مبتلا است و آزمایش او مثبت شده است نباید سر کار برود و یا رئیس او بگوید باید به سر کار بیاید و اشکال ندارد؛ این موضوع کاملا روشن است حضور کسی که مبتلا به بیماری کرونا است در جامعه و سرکار و اجتماعات ممنوع است و باید خود را قرنطینه کند که همه جامعه باید توجه داشته باشند.

ادامه دارد…

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن