۶ بهمن ۱۳۹۹

حال خوش دریاچه ارومیه ادامه دارد

  • ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
  • ۵۳ بازدید
  • ۰

به گزارش انجمن بی تاوان،فرهاد سرخوش با اشاره به اینکه هم‌اکنون تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۱.۸۹ است اظهار کرد: تراز دریاچه ارومیه بر این اساس کاهش پنج‌درصدی را نسبت به مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: حجم دریاچه نیز پنج میلیارد و ۲۲۰ میلیون مترمکعب و وسعت آن سه هزار و ۲۳۱ کیلومترمربع است و در حالت کلی می‌توان گفت دریاچه ارومیه وضعیت قابل قبولی داشته و حتی عمیق‌تر شده است اما گزارشات پژوهشکده فضایی شیراز که در این رابطه کار شده، به‌زودی اعلام می‌شود.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی گفت: از دی ماه سال گذشته یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون مترمکعب آب از محل سدهای حوضه آبریز در استان‌های آذربایجان‌غربی و شرقی به دریاچه ارومیه رهاسازی شده در حالی که امسال شاهد کاهش ۲۹درصدی حجم بارش‌ها در حوضه آبریز بوده‌ایم.

وی افزود: تاکنون تنها از محل آبریز دریاچه ارومیه، آب به آن رهاسازی شده اما از اواخر سال ۹۹ از محل جدیدی، آب وارد پیکره آن می‌شود که می‌توان به سد سیلوه که در حال آماده‌سازی است و تونل زاب اشاره کرد.

سرخوش ابراز کرد: از اسفند سال گذشته با توجه به شیوع ویروس کرونا، پروژه انتقال آب از رودخانه مرزی زاب تا پنج اردیبهشت ماه به‌صورت موقت تعطیل شده بود اما علت تعطیلی آن مشکلات اعتباری نبوده است.

وی تصریح کرد: تونل انتقال آب از زاب، که به‌طور متوسط سالیانه ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب را وارد دریاچه ارومیه می‌کند، زمستان امسال به‌دست رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی در ادامه با اشاره به کشت گیاهان دارویی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه بیان کرد: کشت این گیاهان از سال ۹۶ و به‌صورت آزمایشی در سلماس، نقده و پایاب سد مهاباد در ۱۲ هکتار با هدف توسعه گیاهان کم‌آب‌بر انجام شد.

وی اضافه کرد: میزان آب‌بری چغندر، یونجه و ذرت بسیار بالا است بنابراین گیاهان کم‌آب‌بر مثل زعفران، گل محمدی، اسطوخدوس، آویشن باغی، رزماری، سیاه‌دانه و مریم‌گلی جایگزین می‌شود.

سرخوش در ادامه با اعلام اینکه امسال تمامی پروژه‌های سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه شامل سدها، کانال‌های انتقال آب و تصفیه‌خانه‌ها افتتاح می‌شود افزود: اما پروژه‌های نرم‌افزاری آن، همه‌ساله ادامه می‌یابد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *