۷ مهر ۱۴۰۲
  • خانه
  • >
  • یادداشت روز
  • >
  • ترکیه ممنوعیت پرواز فرودگاه سلیمانیه را به دلیل حمایت از پ.ک.ک تمدید کرد

ترکیه ممنوعیت پرواز فرودگاه سلیمانیه را به دلیل حمایت از پ.ک.ک تمدید کرد

  • ۱۳ تیر ۱۴۰۲
  • ۷۱ بازدید
  • ۰

انجمن بی تاوان : مقامات دولت اقلیم کردستان (KRG) تایید کردند که ترکیه روز دوشنبه ممنوعیت پرواز به فرودگاه بین المللی سلیمانیه عراق را به مدت شش ماه تمدید کرد، اقدامی که اقتصاد منطقه را بیشتر تحت فشار قرار داده و از نظر فیزیکی آن را از غرب منزوی می کند. این تمدید ابتدا توسط خبرگزاری کرد عراقی رووداو به نقل از مقامات هواپیمایی ملی ترکیه، ترکیش ایرلاینز، گزارش شد.

ممنوعیت اولیه در آوریل اعلام شد و به مدت سه ماه به این دلیل اعمال شد که فرودگاه به مرکز فعالیت های گروه غیرقانونی کارگران کردستان (PKK) تبدیل شده است.

سلیمانیه تحت کنترل اتحادیه میهنی کردستان (PUK)، دومین حزب پرنفوذ در اقلیم کردستان عراق است که به طور سنتی روابط نزدیکی با پ.ک.ک دارد. قباد طالبانی، که برادر بزرگترش بافل، حزب اتحادیه میهنی کردستان را اداره می کند، در ماه آوریل به منظور جلب رضایت آنکارا به آنکارا سفر کرد، اما ظاهراً تأثیر چندانی نداشت. اتحادیه میهنی کردستان به وضوح انتظارات آنکارا برای محدود کردن و ارائه اطلاعات عملیاتی در مورد فعالیت های پ.ک.ک در منطقه سلیمانیه را برآورده نمی کند.

از سوی دیگر، حزب دمکرات کردستان (KDP) که رهبری اقلیم کردستان را برعهده دارد، از متحدان نزدیک ترکیه است و از عملیات نظامی مداوم این کشور علیه پ‌ک‌ک حمایت می‌کند. هزاران نیروی نظامی ترکیه در سراسر قلمرو تحت کنترل حزب دمکرات کردستان نزدیک به مرز ترکیه، جایی که اکثر شورشیان در آن مستقر هستند، مستقر شده اند. مقامات نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) مجاز به استفاده از فرودگاه اربیل برای سفر به خارج از کشور مطابق با خواست آنکارا نیستند. مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان، که پدرش مسعود رهبری حزب دموکرات کردستان را برعهده دارد، اولین مقام خارجی بود که پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در ماه مه، به طور رسمی به رجب طیب اردوغان سفر کرد.

آنکارا اصرار دارد که فرودگاه سلیمانیه برای قاچاق اسلحه برای پ.ک.ک که از آن برای رفت و آمد بین عراق و جهان خارج استفاده می کردند، استفاده شده است. این فرودگاه همچنین توسط مقامات کردهای تحت حمایت ایالات متحده در شمال شرق سوریه، به ویژه مظلوم کوبانی، فرمانده کل نیروهای SDF مورد استفاده قرار گرفت. نیروی تحت رهبری کردها متحد اصلی ایالات متحده در کارزار ادامه دار برای تنزل دادن و نابودی دولت اسلامی در شمال شرق سوریه است. ترکیه می‌گوید که نیروهای دموکراتیک سوریه بخشی از شبکه گسترده‌تر پ‌ک‌ک است و از ایالات متحده می‌خواهد که شراکت خود را با این گروه کنار بگذارد.

در ماه آوریل، ترکیه تنها چند روز پس از بسته شدن حریم هوایی خود بر روی پروازهای فرودگاه سلیمانیه، کوبانی و کاروانش را که حامل مقامات نظامی آمریکایی نیز بود، در نزدیکی فرودگاه سلیمانیه هدف قرار داد. همانطور که المانیتور برای اولین بار گزارش داد، کوبانی به تازگی از سفری به امارات بازگشته بود تا برای حمایت از آن لابی کند. کوبانی از آن زمان تا کنون وضعیت خود را پایین نگه داشته است و تدابیر امنیتی در شمال شرق سوریه به شدت تشدید شده است. با این حال، ترکیه همچنان به انتخاب افراد وابسته به SDF و PKK در حملات پهپادی در عراق و سوریه ادامه می دهد. یک تحلیلگر غربی که پس از سفر اخیر به شمال شرق سوریه به طور ناشناس با المانیتور صحبت کرد، گفت که گروه های تحت رهبری پ ک ک بیش از هر زمان دیگری تحت فشار هستند.

بلال وهاب، کارشناس ارشد موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک، ادامه ممنوعیت را بخشی از یک روند گسترده‌تر می‌داند که به موجب آن قدرت‌های منطقه‌ای ترکیه و ایران و همچنین دولت مرکزی در بغداد، حزب اتحادیه کردستان و حزب دمکرات کردستان را به عنوان بازیگران منفرد درگیر می‌کنند. به عنوان نمایندگان یک دولت اقلیم کردستان یکپارچه – روندی که با اختلافات شدید بین خود احزاب کردستان عراق تسریع شده است. حکومت اقلیم کردستان به عنوان یک نهاد حکومتی یکپارچه در حال لغو شدن است. وهاب به المانیتور گفت: بخشی از آن ناشی از تقسیمات حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان است که از قدرت های منطقه ای دعوت می کنند تا به طور جداگانه با حزب دموکرات کردستان مقابله کنند. به این ترتیب، ممنوعیت پرواز نمونه دیگری از سیاست ترکیه KDP و PUK است که در آن یکی مجازات می شود و دیگری پاداش می گیرد. وهاب افزود: «این همچنین نحوه رفتار بغداد با اقلیم کردستان را نشان می دهد.

ترکیه علیرغم روابط نزدیک خود با حزب دمکرات کردستان، اجازه ازسرگیری فروش نفت عراق و کردستان را از طریق شبکه خط لوله ای که از قلمرو تحت کنترل حزب دمکرات کردستان تا پایانه های صادراتی در سواحل مدیترانه امتداد دارد، نداده است. ترکیه در ۲۵ مارس پس از آن که دادگاه داوری بین المللی به ترکیه دستور داد به بغداد ۱٫۵ میلیارد دلار غرامت بپردازد، به دلیل اینکه دولت اقلیم کردستان می تواند نفت خود را مستقل از بغداد بفروشد، این خط را مهر و موم کرد. این بسته شدن حدود ۱ میلیارد دلار درآمد ماهانه برای اقلیم کردستان هزینه دارد که برای پرداخت ۸۰ درصد حقوق بخش دولتی استفاده می شود. ترکیه در تلاش برای تحت فشار قرار دادن بغداد برای لغو یک پرونده داوری جداگانه مقاومت می کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.