۱۶ آذر ۱۴۰۲
  • خانه
  • >
  • یادداشت روز
  • >
  • افشای ابعاد جدیدی از حذف درون سازمانی ریزان جاوید فرمانده سابق پژاک

افشای ابعاد جدیدی از حذف درون سازمانی ریزان جاوید فرمانده سابق پژاک

  • ۲۱ آبان ۱۴۰۲
  • ۵۴ بازدید
  • ۰

ریزان جاوید فرمانده سابق گروهک تروریستی پژاک پیش از کشته شدن توسط پ.ک.ک از سلیمانیه به قندیل ربوده شده بود.

انجمن بی تاوان : پس از گذشت یک سال، اطلاعات جدیدی از قتل سازمانی ریزان جاوید یکی از فرماندهان سابق گروهک تروریستی پژاک فاش می شود.

بر اساس اطلاعات موجود، کمی پیش از کشته شدن ریزان جاوید، عضو شورای رهبری پژاک/کودار در اواسط سال ۲۰۲۲ در قامشلوی سوریه، وی در شهر سلیمانیه بود که توسط پ.ک.ک دستگیر و سپس به قندیل ربوده شد. سپس مجبور به ضبط ویدئو و تکرار عضویت و وابستگی خود به پ ک ک شد و سپس به شمال سوریه فرستاده و در آنجا کشته شد.

در همین راستا، یک سایت خبری در سال ۲۰۱۸ فاش کرد که ریزان جاوید قبلاً برای فرار از دست پ.ک.ک به سلیمانیه رفته بود و نمی خواست در فعالیت های مسلحانه بماند، اما او را به عنوان اسیر در سلیمانیه به قندیل بردند.

همین وب‌سایت همچنین به پ‌ک‌ک هشدار داد که مسئول جان و امنیت ریزان جاوید است، اما پ‌ک‌ک تا آگوست ۲۰۲۲، یعنی چهار سال پس از انتشار خبر قتل ریزان جاوید، به آن پاسخی نداد. پ.ک.ک به طرز مشکوکی گزارش کرده بود که پیش از آن نیز احتمال کشته شدن وی وجود داشت و مشکوک به تیراندازی شبه نظامیان پ.ک.ک در سوریه بود و به خانواده وی اطلاع داده شد که وی در حمله هواپیماهای ترکیه کشته شده است.

حمید گوهری نویسنده و منتقد سیاست پ.ک.ک در این رابطه گفت: ریزان جاوید با خانواده سیامند معینی رئیس مشترک پژاک ارتباط داشت و بعد از مدت ها از آن فاصله گرفت و از پ.ک.ک خارج شد. سپس به طرز مشکوکی در سوریه کشته شد. اکنون موضوع قتل وی نامشخص است و تردیدهای زیادی در مورد آن وجود دارد.

زمانی که پ‌ک‌ک از کشته شدن ریزان جاوید، یکی از فرماندهان سابق پژاک و اکنون استعفای پ‌ک‌ک، محمود رش، خبر داد، نیز گفت: پژاک بخشی از پ‌ک‌ک است و پ‌ک‌ک از پژاک استفاده می‌کند، پژاک را خود پ‌ک‌ک ایجاد کرد. ریزان جاوید چگونه کشته شد و کجا و چرا کشته شد؟ اینها همه سؤال است. پ.ک.ک از یک طرف می گوید ریزان جاوید برای بازدید به سوریه رفته است، از طرف دیگر می گوید آنجا مسئول بوده است. به همین دلیل است که مردم به سخنان پ.ک.ک اعتماد ندارند.

وی همچنین گفت: پ‌ک‌ک به‌خصوص پس از انتقاد از پ‌ک‌ک به ریزان جاوید مشکوک بود و نمی‌دانست چگونه از شر او خلاص شود، زیرا ریزان جاوید می‌گفت پژاک اجرا کننده سیاست پ‌ک‌ک است، اما آزادی تصمیم‌گیری را نمی‌توان از آنها گرفت. به همین دلیل است که پژاک، PYD و ه.د.پ نگران پ‌ک‌ک نیستند و می‌گویند ما را آزاد کنید تا بتوانیم سیاست کنیم و این صدا در حال افزایش است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین عناوین