۲۷ دی ۱۳۹۹
  • خانه
  • >
  • اخبار
  • >
  • ۳۱ شهریور سالروز انفجار بمب در شهرستان مهاباد

۳۱ شهریور سالروز انفجار بمب در شهرستان مهاباد

  • ۳۱ شهریور ۱۳۹۳
  • ۵۷ بازدید
  • ۰

۳۱ شهریور سال ۱۳۸۹  شهرستان مهاباد دوباره شاهد اقدام کور عوامل تروریستی بود که منجر به خاک وخون کشیده شدن تعداد زیادی از زنان و کودکان بی گناه گردید عناصر فر قه ای این گروهک تروریستی بار دیگر نشان دادند به هیچ مبنای اخلاقی پایبندی ندارند.

ترور و بمب گذاری در میان زنان و کودکان و آن هم از اهالی مردم کردنشین براساس کدام هدف و ایدئولوژی صورت گرفته و کدام مکتب و اندیشه ای مجوز چنین اقدام سیاهی را می دهد؟

انجمن بی تاوان آذربایجان غربی براین باور است که با اطلاع رسانی و پیگیری حقوقی بایستی پرده از چهره تروریستی فرقه برداشت و امکان جولان در عرصه بین المل را برای آنان تنگ نمود و به اربابان اپور تونیست آنان نیز فهماند که ادامه سیاست های آنها چیزی جز رسوایی جهانی در بر نخواهد داشت و تنها راه حل مناقشات جهانی  بستر سازی و ایجاد صلح عادلانه می باشد.

انفجار بمب در  مهاباد در  ۳۱ شهریور۱۳۸۹ باعث شهادت   ۱۲ نفر و زخمی شدن ۸۰ نفر شد. این بمب‌گذاری در جریان مراسم رژه سالگرد  دفاع مقدس و در جایگاه زنان اتفاق افتاد. اکثر شهدا را کودکان و زنان  مهاباد تشکیل می‌دادند. این بمب در ۵۰ متری جایگاه ویژه منفجر شد. در پی این حمله به نیروهای نظامی حاضر در محل، آسیبی وارد نیامد. دو نفر از مجروحان این حادثه به دلیل وخامت وضعیتشان به  ارومیه منتقل شدند با وجود گمانه ‌زنی‌های مختلف، هیچ گروهی رسماً مسئولیت بمب‌گذاری را به عهده نگرفت.

مراسم تشییع پیکر ۱۰ تن از زنان و یک پسربچه ۶ ساله حادثه بمب‌گذاری مهاباد با حضور مردم و مقامات استان از مقابل مسجد محمد رسوال‌الله تا گلزار شهدای شهرستان مهاباد انجام شد.این مراسم در ساعت ۱۶:۳۰ شروع و در ساعت ۱۹ به پایان رسیده است. استانداری آذربایجان غربی نیز ۳ روز عزای عمومی در این شهرستان اعلام کرد.

چگونگی وقوع انفجار در مهاباد

حدود ساعت ده و نیم صبح امروز بمبی در مراسم سان و رژه نیروهای مسلح در شهرستان مهاباد منفجر شد که در پی آن تعدادی از بانوان حاضر در مراسم شهید شدند.

به گزارش خبرآنلاین، شبکه تلویزیونی العالم مواد منفجره درون یک ساک جاسازی شده بود و انفجار زمانی رخ داد که مردم در حال تماشای رژه نظامیان بودند.

آن گونه که وحید جلال زاده استاندار آذربایجان غربی در اولین گفت و گو اعلام کرده عاملان این حادثه «گروه های ضد انقلاب» بوده اند که با نفوذ در بین مردم و بانوان حاضر در مراسم سان ورژه نیروهای مسلح اقدام به این عمل تروریتسی کرده اند.

براساس اخبار منتشر شده انفجار بمب در ۵۰ متری جایگاه مراسم سان و رژه نیروهای مسلح روی داده که در اثر آن ۱۰ نفر از جمله دو نفر از همسران فرماندهان ارشد نظامی شهرستان مهاباد به درج رفیع شهادت نایل آمده اند. نیروهای نظامی حاضر در مراسم نیز هیچ گونه آسیبی ندیده اند.

سردار نصرتی فرمانده نیروهای انتظامی استان آذربایجان غربی هم با تایید این خبر اعلام کرد: این انفجار در بین جمعیت بانوان که برای تماشای رژه اقتدار نیروهای مسلح به مراسم آمده بودند روی داده است.

در حالی که ۲۰ دقیقه بعد از این حادثه نیز استاندار تعداد مجروحان این حادثه به ۱۵ نفر اعلام کرده بود،آخرین آمار مجروحان به گفته استاندار آذربایجان غربی شامل ۳۰ نفر می شود که ۱۰ شهید و ۲۰ مجروح است.

خبرگزاری مهر هم دو ساعت بعد از اتفاق این رخداد در خبری اعلام کرد: گفته می شود شدت انفجار که در محل استقرار بانوان در مراسم سان و رژه نیروهای مسلح در مهاباد روی داده به حدی بود که بر تعداد مجروحان حادثه پس از یک ساعت از وقوع اقدام تروریستی همچنان افزوده می شود.

تعداد مجروحان این حادثه نیز به ۲۰ نفر افزایش یافته که به گفته استاندار آذربایجان غربی حال چهار نفر از مجروحان «وخیم» گزارش شده است.

شهرستان مهاباد با بیش از ۱۹۷ هزار نفر جمعیت در جنوب استان آذربایجان غربی واقع شده که به دلیل قرار گرفتن در مرکز تلاقی سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان از اهمیت خاصی برخوردار اس

اسامی ۱۲ نفر از شهدای حادثه بمب‌گذاری صبح چهارشنبه در شهرستان مهاباد اعلام شد.

۱- گلاویژ محمدی ۲- معصومه محمدی ۳- زرین محمدی ۴- فاطمه غلامی ۵- فاطمه عزیزی ۶- زینب عباسیان ۷- مهسا نصیری ۸- پیمان ابراهیم‌زاده ۹- آرزو پزیره ۱۰- اعظم کرامت ۱۱- زینب رحیمی

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *