۱۴ اسفند ۱۴۰۲
  • خانه
  • >
  • اخبار
  • >
  • پژاک، دمکرات و خبات سلاح های خود را مخفی کرده و از تحویل به حکومت عراق خودداری می کنند

پژاک، دمکرات و خبات سلاح های خود را مخفی کرده و از تحویل به حکومت عراق خودداری می کنند

  • ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  • ۸۲ بازدید
  • ۰

چند مسئول عراقی در گفت‌وگو با یک رسانه عربی آخرین تحولات اجرای توافق امنیتی تهران و بغداد را شرح دادند.

به گزارش انجمن بی تاوان، یک مسئول عراقی ارشد در شورای امنیت ملی این کشور به یک رسانه قطری گفت که عراق بخش عمده‌ای از توافق امنیتی با ایران را اجرایی کرده است اما برخی موانع همچنان وجود دارد از جمله اینکه برخی گروه‌های کُرد تجزیه‌طلب هنوز حاضر به عقب‌نشینی و یا تحویل سلاح خود نشدند.
این مقام عراقی که با «العربی الجدید» گفت‌وگو می کرد و خواستار عدم فاش شدن نامش شده است، تاکید کرد: بخش گسترده‌ای از گروه‌های معارض ایران (کردهای تجزیه‌طلب) از مناطق و روستای هم‌مرز با ایران دور شده و سلاح خود را تحویل داده‌اند و این سلاح اکنون در دست دولت است. همچنین مقرهای این گروه‌ها خالی شده و اکنون نیروهایی از مرزبانی و پیشمرگه در آن مستقر شده‌اند.
مذاکراتی برای بیرون‌کشیدن عناصر تروریستی از مخفیگاه‌های خود در حال انجام است
این مسئول عراقی افزود: گروه معارض تجزیه‌طلب به پایگاه‌های جدیدی واقع در جاده کرکوک در جنوب اربیل و همچنین برخی دیگر در سلیمانیه منتقل شدند. البته تمام این پایگاه‌ها موقتی هستند و این مجموعه‌ها بار دیگر به اردوگاه‌هایی که بغداد هم‌اکنون درحال ساخت آن‌هاست، منتقل خواهند شد و این اردوگاه‌ها تحت نظارت سازمان‌ملل خواهند بود.
وی خاطرنشان کرد: آن‌هایی که به مقرهای جدید انتقال داده شده‌اند و سلاح خود را تحویل داده‌اند افرادی از گروه های کرد تجزیه‌طلب و خانواده‌های آن‌ها هستند و بخشی از این گروه ها که غالبا ملی‌گرایان و کمونیست‌های کرد هستند و وابسته به گروهک‌های تروریستی پژاک، حدک و خبات به شمار می‌روند همچنان در مناطق صعب العبور پنهان شده‌اند و قبول نمی کنند که سلاح خود را به بغداد تحویل دهند و یا عقب‌نشینی کنند. این مسئول امنیتی عراقی در ادامه گفت که مذاکراتی برای بیرون کشیدن این عناصر و گرفتن سلاح از آن‌ها و منتقل کردن آن‌ها به همراه خانواده‌هایشان به مناطق مختلف و به دور از نوار مرزی ایران درحال انجام است.

گروه‌های تروریستی اکنون بدون سلاح هستند و تمام تحرکات آن‌ها رصد می‌شود
از سوی دیگر «برهان شیخ رئوف» از رهبران اتحادیه میهنی کردستان عراق گفت: احزاب کرد معارض ایران(گروه‌های تجزیه‌طلب) به مناطقی که از نوار مرزی دور هستند منتقل شدند و یک هیات ایرانی اخیرا سفر غیرعلنی به اربیل و سلیمانیه داشت تا از اجرای کامل توافق امنیتی مطلع شود.
وی گفت: این گروه‌ها به طور موقت به پنج پادگان انتقال داده شدند و زنان و مردان و کودکان در آن‌جا مستقر شده و از تمام نیازهای ضروری برخودار هستند. نیازهای این گروه‌ها توسط دولت بغداد، اقلیم کردستان و کمک‌های سازمان ملل تامین شده است. این مجموعه‌ها اکنون بدون سلاح هستند و تمام تحرکات و اقدامات آن‌ها رصد می‌شود.
شیخ رئوف افزود که اکنون اردوگاه‌های پناهندگی رسمی برای این گروه‌ها در اربیل و سلیمانیه درحال ساخت است و این احزاب به همراه تمام اعضای خانواده خود به آن جا منتقل خواهند شد.
وی گفت که این احزاب حق فعالیت سیاسی دارند اما هیچ‌گونه فعالیت مسلحانه و نظامی نباید انجام دهند.

منطقه مرزی با ایران از گروه‌های مسلح خالی شده است
«قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق تقریبا یک ماه پیش در جریان سفر به استان سلیمانیه در یک نشست خبری گفت که اجرای توافق امنیتی با ایران به مراحل نهایی خود رسیده است.
وی گفت که منطقه مرزی با ایران از گروه‌های مسلح خالی شده و این گروه‌ها خلع سلاح شدند.
الاعرجی افزود که تلاش‌ها برای اجرایی کردن دیگر بندهای این توافق ادامه دارد و اقلیم کردستان و دستگاه‌های امنیتی و سیاسی آن همکاری خوبی در این خصوص با ما دارند.
مشاور امنیت ملی عراق همچنین گفت که سفرش به سلیمانیه و دیدار با بافل طالبانی، رئیس اتحادیه میهنی کردستان در راستای تقویت روابط و پیگیری توافق امنیتی میان بغداد و تهران است؛ توافقی که پیشرفت‌های خوبی داشته و تمامی طرف‌ها از آن حمایت کردند.
این مقام عراقی تاکید کرد که در راستای محافظت از امنیت کشور، عدم نقض حاکمیت کشور عراق و عدم اجازه دادن به مجموعه‌های مسلح برای استفاده از خاک کشورمان، شخص محمد شیاع السودانی پیگیر این پرونده است.
وی با اشاره به خالی شدن نوار مرزی ایران از گروه‌های مسلح تجزیه‌طلب گفت که ما به دنبال اجرا کردن دیگر بندهای توافق هستیم و این امر منجر به ثبات کامل می‌شود.
الاعرجی همچنین از تمامی طرف‌ها در بغداد و اقلیم کردستان که در پایان دادن به این پرونده سهیم بودند و همچنین از همکاری‌های ایران تقدیر و تشکر کرد.
مشاور امنیت ملی عراق همچنین در ادامه گفت که بغداد به دنبال امضای توافق امنیتی با ترکیه همانند توافق امنیتی ایران و عراق است.

ایران انتظار دارد تکمیل فرایند خلع سلاح‌ گروه‌های تروریستی با جدیت پیگیری شود
همچنین پیش از این «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفته گذشته خود در پاسخ به سوالی در ارتباط با گلایه سردار باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر اینکه توافقنامه امنیتی بین ایران و عراق تا کنون به صورت کامل از سوی بغداد اجرایی نشده است، گفت: در سفر اخیری که مشاور امنیت ملی عراق به تهران داشت و مقام امنیتی اقلیم کردستان عراق نیز وی را همراهی می‌کرد در خصوص آخرین وضعیت اجرای توافقنامه امنیتی بین ایران و عراق رایزنی و گفت‌وگو شد و طرف عراقی گزارشی از اقدامات انجام شده در ارتباط با اجرای این توافق به طرف ایرانی ارائه کرد و در این خصوص رایزنی و گفت‌وگو انجام شد.
وی با بیان اینکه همچنین طرف ایرانی نیز یافته‌ها و دیدگاه‌های خود را ارائه کرد تصریح کرد: دستگاه‌های ذیربط عراقی با همکاری مقام‌های اقلیم کردستان عراق تا الان گام‌های موثری را در مسیر اجرای توافقنامه مذکور و استقرار نیروهای مرزبانی عراق در مرزهای مشترک و برچیدن مقر گروه‌های تجزیه‌طلب و تروریستی داشته و گزارش آن را به طرف ایرانی ارائه کرده است.
این دیپلمات ارشد در ادامه گفت: کمیته مشترکی نیز در این خصوص شکل گرفته است که البته از قبل کمیته مشترک داشتیم و امیدواریم با درک صحیحی که مقامات دولت عراق و اقلیم کردستان عراق از انتظارات به حق ایران دارند و در پرتو مناسبات دوستانه، برادرانه و سازنده بین ایران و عراق و همکاری‌های خوب از سوی اقلیم کردستان عراق گام‌های لازم برای اجرای کامل توافقنامه امنیتی برداشته شود و همانطور که اشاره کردم این موضوع در چارچوب کار کمیته مشترک ادامه دارد و ما انتظار داریم که دولت عراق به تعهدات و مسئولیت‌های خود مبتنی بر روابط برادرانه‌ای که بین دو کشور وجود دارد عمل کند.
سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیز در دیدار روز گذشته خود با «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق، ضمن تشکر از پیگیری و دستور قاطع دولت عراق برای خلع سلاح و دور کردن گروه‌های مسلح ضدانقلاب گفت: انتظار می‌رود تکمیل فرایند خلع سلاح‌های این گروه‌ها با جدیت پیگیری شود.
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *