۳ مهر ۱۴۰۰

پشت پرده جنگ ترکیه با پ. ک. ک

  • ۱۳ مرداد ۱۳۹۴
  • ۷۸ بازدید
  • ۰

به نظر می‌رسد با خبرهایی که در این روزهای اخیر در مورد تنش میان کردها و ترک‌ها شنیده می‌شود، ترکیه همچنان از داعش حمایت کرده و به بهانه حمله با داعش به مواضع کردها حمله میکند که دلیل این موضوع را می توان در نتیجه انتخابات اخیر دانست.

فارن پالسی در گزارشی اعلام کرده است که مقامات ترکیه و رهبران تیپ های مخالف در حلب با یکدیگر دیدار کردند تا تلاشی جدید برای از بین بردن داعش در آخرین منطقه تحت کنترلش در مرز ترکیه را مورد بحث و بررسی قرار دهند، اما روند تحولات و خسارت ها از حزب کارگران کردستان حاکی از موضوع دیگری دارد.

ماجرا از زمانی آغاز شد که اردوغان نتوانست در انتخابات رای اکثریت را کسب کند و مجبور شد برای دولت ائتلافی، به رایزنی بپردازد و از سویی کردها توانستند آرای خوبی کسب کنند که حاضر به ائتلاف با اردوغان نیستند.لذا اردوغان سعی کرد برا ی فرار از این موضوع چند راه را در پیش بگیرد، در ابتدا اینکه انتخابات را دوباره برگزار کرده و از طرفی دیگر بحران سازی کند تا در داخل شرایط را تحت شعاع خود قرار دهد تا مردم ترکیه خواهان امنیت کامل شوند و به حزب اردوغان رای بدهند که لازمه اش این است حزب کردها را به نوعی از صحنه حذف کند لذا بهانه ای به دست حزب پ ک ک دادند و قرارداد آتس بس با دولت را تایید نکردند. همین موضوع بهانه ای شد تا به آنها حمله کنند و از سویی اعلام کرد که قصد دارد داعش را نیز از بین ببرد.

اما واقعیت این است که به دلیل موضوعات داخلی و ترس از ایجاد یک منطقه کردنشین در شمال ترکیه، عراق، سوریه و پ ک ک و اینکه شاید رابطه ترکیه و کشورهای غربی قطع شود لذا اردوغان چنین تصمیمی گرفت. ما شاهد هستیم که اخیرا در مناطق کردنشین نیز ترکمن‌ها را جانشین کردها می‌کنند که این موضوع نشانگر این است که ترک‌ها حتی به دنبال جا به جایی قومیتی در این منطقه هستند.

اردوغان با این اقدامات اهداف داخلی زیادی را دنبال می‌کرده تا مردم را مرعوب کند و همواره به دنبال این بوده است که سیستم کشور را ریاستی کند که قدرت در دست رئیس جمهور باشد و به دلیل کاریزمایی بودن حزب عدالت و توسعه می خواهد به هر طریق که شده به صورت غیرقانونی پیروز شود چراکه در ترکیه همه امور به دست نخست وزیر است.

اردوغان از سویی به دنبال تغییر دادن قانون اساسی ترکیه است، حزب اردوغان در واقع بخشی از رای خود را توسط کردها از دست دادند که این موضوع برای آنها بسیار گران تمام شد و سعی دارد به هر نحوی است در قاتون اساسی ترکیه دست ببرد.

اما علت اصلی اینکه حزب عدالت و توسعه رای نیاورد به این دلیل بود که ویدوئی از دادستانی ترکیه پخش کردند که در حال ارسال سلاح و مهمات به داعش بودند که این نیز یکی از سنگین ترین شکست ها برای آنها قلمداد شد که در حال حاضر حمله به داعش را بهانه ای برای کارهای خود کرده اند، همچنین عکس های اخیر فرزندان اردوغان در کنار فرماندهان داعش، بیانگر این واقعیت است که آنها از داعش حمایت می کنند.

در واقع باید گفت که ترکیه کار زمینی نمی‌کند، ترکیه همواره علاقه داشت که دیوار حائلی در منطقه به وجود بیاورد که مورد موافقت قرار نگرفت اما هم اکنون به این دیوار حائل نیز حاضر شدند.

از زمانیکه عربستان به یمن حمله کرد و دست به اقداماتی در منطقه زد، ترک ها گستاخ تر شدند چرا که احساس کردند می توانند هر طوری که می خواهند در منطقه رفتار کنند. از سویی اردوغان با دید اخوان المسلمینی خودش، هنوز رئیس جمهور مصر را مرسی می داند و اعتقادی به دولت جدید مصر ندارند چراکه داعش به نفع منافع ترکیه و اخوان المسلمین رفتار می کند لذا اردوغان برای تحت الشعاع قرار دادن افکار عمومی و برچسب حمایت از داعش، سعی کرد تا سیاست های خود را تغییر دهد و دست به سرکوب کردها زده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *