۲۶ مرداد ۱۴۰۱
  • خانه
  • >
  • اخبار
  • >
  • وضعیت متشنج کوه سنجار در شمال عراق/ پ.ک.ک از زمین و هوا در تحت فشار است

وضعیت متشنج کوه سنجار در شمال عراق/ پ.ک.ک از زمین و هوا در تحت فشار است

  • ۲۹ فروردین ۱۴۰۱
  • ۲۳۲ بازدید
  • ۱

به گزارش انجمن بی تاوان، هم اکنون درگیری های نسبتاً شدیدی میان ارتش عراق و اعضای منتسب به گروه تروریستی پ.ک.ک در جوار کوه سنجار عراق در حال انجام می باشد.

طی ساعات بامداد دیشب نیز نیروهای ارتش ترکیه از هوا و زمین عملیات جدیدی علیه نیروهای منتسب به پ.ک.ک در شمال عراق آغاز کردند. این عملیات که با نام اختصاصی «قفل پنجه» آغاز شد متشکل نیروی هوایی و زمینی ارتش ترکیه بوده و در کنار جنگنده های اف ۱۶، بالگردهای آتاک و همچنین پهپادهای شناسایی و رزمی و نیروی زمینی این کشور حضور داشتند.

آغاز چنین عملیاتی به لحاظ زمانی نیز معنادار می‌باشد چرا که تنها چند ساعت پس از دیدار مسرور بارزانی نماینده اقلیم کردستان عراق از آنکارا صورت می‌گیرد و نیروهای پیشمرگه کرد نیز با جلوگیری از خروج نیروهای منتسب به پ ک ک از منطقه عملیاتی ارتش ترکیه،با ارتش ترکیه همکاری و هماهنگی داشته اند.

هم اکنون نیز، تنها چند ساعت پس از عملیات ترکیه در شمال عراق، درگیری میان نیروهای ارتش عراق و پ ک ک معنادار است. در این درگیری می‌تواند یکی از دو حالت زیر را داشته باشد:

یا با هماهنگی ترکیه صورت گرفته و ادامه عملیات این کشور علیه پ ک ک است و یا اقدام پیشگیرانه ارتش عراق برای جلوگیری از حمله و تصرف احتمالی این کوه و منطقه استراتژیک از سوی ارتش ترکیه می باشد. با توجه به سطح روابط عراق با ایران همچنین دیدارهای اخیر سران عراق با ترکیه، صحت هر کدام از فرضیه های اخیر با واکنش این نهادها قابل سنجش خواهد بود، باید دید این عملیات ها در راستای همگرایی میان ایران و ترکیه بوده و یا در راستای واگرایی میان دو کشور.

شایان ذکر است که کوه سنجار یکی از نقاط کلیدی میان گ  عراق و سوریه می باشد و با تسخیر این کوه ارتباط لجستیک میان گروه تروریستی پ.ک.ک در سوریه قطع خواهد شد.

قبلی «
بعدی »

۱ دیدگاه

  1. فقط کشور ترکیه است که داره با این گروههای تروریستی توعه عراق یا سوریه مبارزه میکنه ، یسری کشور های غربی که حتی به این تروریستها سلاح میدن و اونها رو تجهیز میکنن .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.