۶ مهر ۱۴۰۲
  • خانه
  • >
  • اخبار
  • >
  • واکنش ترکیه به خواست جهانی مذاکره با پ.ک.ک

واکنش ترکیه به خواست جهانی مذاکره با پ.ک.ک

  • ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵
  • ۳۰۱ بازدید
  • ۰

یکی از مقامات ارشد ترکیه به درخواست‌های بین‌المللی برای از سرگیری مذاکرات با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) واکنش نشان داد و گفت:‌ آیا این کشورها تضمین می‌کنند که پ.ک.ک سلاح‌هایش را زمین بگذارد؟

انجمن بی تاوان آذربایجان غربی به نقل از روزنامه حریت، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم‌زمان با سفر خود به امارات در جمع خبرنگاران گفت: این کشورها به جای این که ما را به از سرگیری مذاکرات نصیحت کنند آیا به ما تضمین می‌دهند که پ.ک.ک سلاح‌های خود را کنار بگذارد؟ ما در گذشته این ریسک را کردیم و با تمام وجود روندی که رئیس‌جمهور (رجب‌ طیب اردوغان) آغاز کرده بود ادامه دادیم.

این اظهارات چاووش اوغلو پس از آن مطرح می‌شود که مقامات غربی کشورها از ترکیه می‌خواهند تا به مذاکره با پ.ک.ک باز گردد. این در حالی است که یکی از مقامات پ.ک.ک ادعا کرده است این گروه با آمریکا ارتباط مستقیم دارد. چاووش اوغلو با اشاره به این مساله می‌گوید: این آمریکایی‌ها هستند که باید به سوال من پاسخ دهند. در حقیقت در ارتباط بودن با یگان‌های مدافع خلق در سوریه به معنی ارتباط داشتن با پ.ک.ک است.

وی توضیح داد: پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق کرد هیچ تفاوتی با هم ندارند. یگان‌های مدافع خلق در سوریه، پ.ک.ک در ترکیه و پژاک در ایران، همگی سازمان تروریستی هستند.

وزیر خارجه ترکیه در ادامه اظهاراتش احتمال برقراری آتش بس بین ترکیه و پ.ک.ک را رد و عنوان کرد: کشورهای غربی درباره‌ی یک آتش بس دو جانبه صحبت می‌کنند. این چه معنی می‌دهد؟ آیا ما یک دولت و یک سازمان تروریستی را برابر می‌دانیم؟‌ آیا کسی می‌تواند بگوید که آمریکا و القاعده باید به صورت دو جانبه اسلحه خود را کنار بگذارند؟ یا آیا ائتلاف ضد داعش و داعش همزمان سلاح‌ها را زمین بگذارند؟

وی با اشاره به توافق آمریکا و ترکیه درباره‌ی یک اقدام جدید نظامی برای عقب راندن افراطگرایان از مرزهای ترکیه از جامعه جهانی خواست تا از گروه‌های مخالف میانه روی سوری حمایت بیشتری بکند. چاووش اوغلو تاکید کرد:‌ ما باید گروه‌های مخالف را تقویت کنیم تا بتوانند داعش را از این منطقه پاک کنند. این تقویت و حمایت باید هم زمینی و هم هوایی باشد. استراتژی ما روشن است؛ نیروهای بیشتری مستقر خواهیم کرد و به صورت هوایی و زمینی به حمایت از مخالفان خواهیم پرداخت.

به گفته وزیر خارجه ترکیه، اختلاف بین واشنگتن و آنکارا درباره‌ی نقش حزب اتحاد دموکراتیک به ایجاد گروه جایگزینی منجر شده که شبه نظامیان کرد را شامل نمی‌شود: اکنون آمریکایی‌ها در تلاشند تا از نزدیک ترکمان و عرب‌ها نیرویی را تشکیل دهند و جایگزین کردها کنند. اجرای این تصمیم به ما نشان می‌دهد که آمریکا تا کجا نظر و رویکردش در مقابل کردها را تغییر داده است.

چاووش اوغلو سپس به درگیری‌های اخیر بین نیروهای کرد و دولت اشاره و عنوان می‌کند: این درگیری‌ها فقط یک سناریوی نوشته شده از سوی برخی نیروهای خارجی است تا به نیروهای کرد در مبارزه با داعش مشروعیت بخشند. این یک تئاتر مسخره است که هیچکس خریدارش نیست.

وزیر خارجه ترکیه پیش از سفر به امارات متحده عربی به عربستان سفر کرد و گفت‌وگوهای مفصلی با همتای سعودی خود داشت. به گفته‌ی وی ترکیه و عربستان سعودی توافق کردند تا به صورت سالیانه نشست مشترکی در سطح وزرا برگزار کنند: روابط بین ترکیه و عربستان نه تنها برای دین دو کشور که برای سراسر منطقه اهمیت دارد.

مساله مهم دیگری که چاووش اوغلو طی سفرش به ریاض و ابوظبی به آنها پراخته، شکاف در روابط آنکارا و قاهره از زمان روی کار آمدن عبدالفتاح السیسی پس از کودتا در مصر بوده است. وزیر خارجه ترکیه می‌گوید: کشورش با هرگونه کودتا در هر کشوری فارغ‌ از حزب یا رهبر آن کشور مخالف است.

وی توضیح می‌دهد: چیزی که ما می‌گوییم این است، یک مصرف قدرتمند نیاز جهان عرب، آفریقا و فلسطین است. /////اما مصر کنونی نه تنها قدرتمند نیست که کمکی برای هیچکس هم محسوب نمی‌شود. مصر فعلی آن قدر شکننده است که در صورت عدم حمایت کشورهای منطقه از هم فرو می‌پاشد. ما این را نمی‌خواهیم. مردم مصر برادران ما هستند. ما بر اهمیت مصر واقفیم اما شرایط امروز چنین چیزی را از مصر به نمایش نمی‌گذارند.

چاووش اوغلو بر ضرورت تشکیل یک دولت قدرتمند و جامع در مصر برای ایجاد ثبات در این کشور تاکید و خاطر نشان کرد:‌ سردی روابط مصر و ترکیه تا ابد نباید ادامه پیدا کند.

وی افزود: اقداماتی است که باید انجام شود. کار ما دخالت در امور داخلی مصر نیست. مشکلی در این میان وجود دارد و ما نیز تنها عقاید خود را برای مقابله با این مشکلات به اشتراک می‌گذاریم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.