۱۳ آذر ۱۴۰۰
  • خانه
  • >
  • گزارشگر
  • >
  • مهما خلیل: توافق سنجار به دلیل کارشکنی های پ.ک.ک اجرا نشد

مهما خلیل: توافق سنجار به دلیل کارشکنی های پ.ک.ک اجرا نشد

  • ۲ آذر ۱۴۰۰
  • ۲۰ بازدید
  • ۰

به گزارش انجمن بی تاوان، دفتر رسانه ای ماهما خلیل، شهردار منطقه سنجار (شنگال) استان نینوا  اعلام کرد که گروه تروریستی (پ ک ک) و سایر گروه ها دلیل اجرایی نشدن توافقنامه شنگال بین عراق و اقلیم کردستان هستند.

خلیل گفت: «آنچه مانع توافق شنگال شد، پ‌ک‌ک، برخی گروه‌های مسلح و یاغی‌ها بود.

او افزود که این گروه‌ها این کار را انجام دادند تا دستاوردهای اقتصادی خود را از وضعیت موجود حفظ کنند “از طریق تجارت خود در کالاهای قاچاق که پول زیادی برای آنها به همراه دارد.”

خلیل گفت: «عدم اجرای توافق سنجار نشان دهنده ضعف حیثیت دولت است.

با وجود این شکست، خلیل چاره ای جز اجرای این توافق نمی بیند که به گفته او مردم از آن حمایت می کنند.

وی گفت: “انتخابات اخیر نشان دهنده تمایل مردم به اجرای این توافق و حذف کسانی است که مانع توافق می شوند.”

همچنین نشان داد که مردم حضور این «نیروهای غیرقانونی» را قبول ندارند.

خلیل از دولت فدرال درخواست کرد تا مواد پنج گانه قرارداد سنجار را اجرا کند. این مواد اخراج پ‌ک‌ک، بازسازی شهر، بازگشت ساکنان و احیای خدمات عمومی را الزامی می‌کند.

دولت اقلیم کردستان عراق (KRG) از مدت ها قبل از حضور پ ک ک در منطقه انتقاد کرده است.

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان، در یک رویداد چند پانل که توسط موسسه تحقیقات خاورمیانه (MERI) در سال ۱۹۹۸ برگزار شد، گفت: “حضور پ ک ک، به ویژه با درگیری های مداوم با ترکیه، دلیلی است که ترکیه را به این منطقه کشانده است.”

پ‌ک‌ک چند نهاد سیاسی در سنجار برای شرکت در انتخابات اکتبر عراق در تلاش برای کنترل سیاسی شنگال تشکیل داد. اینها شامل حزب آزادی و دموکراسی ایزدی، حزب پیشرفت ایزدی، حزب دموکراتیک ایزدی، و جنبش ایزدی برای اصلاحات بودند.

پ ک ک در انتخابات ضعیف عمل کرد. هیچ یک از سه نامزد آن رای کافی برای کسب یک کرسی در پارلمان عراق به دست نیاوردند. از سوی دیگر، نامزدهای حزب دموکرات کردستان (KDP) هر سه کرسی مجلس سنجار را به دست آوردند و شهردار خلیل پس از رای دادن اکثر ساکنان آن منطقه به وی در صدر فهرست قرار گرفت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *