۸ آبان ۱۳۹۹
  • خانه
  • >
  • اخبار
  • >
  • عاموس یادلین: ایران از سوریه نمی‌رود وزیر دفاع اسرائیل بی‌خود می‌گوید

عاموس یادلین: ایران از سوریه نمی‌رود وزیر دفاع اسرائیل بی‌خود می‌گوید

  • ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
  • ۱۲ بازدید
  • ۰

به گزارش انجمن بی تاوان به نقل از روزنامه جروزالم‌پست عاموس یادلین اکنون مدیر موسسه مطالعاتی INSS، در گفت‌وگو با رسانه‌ها اظهار داشت: برخلاف برخی گزارش‌ها ایرانی‌ها در حال ترک سوریه نیستند. من این را باور نمی‌کنم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه اگر این ماجرا صحیح نیست، چرا ارتش اسرائیل بیانیه‌ای منتشر کرده و گفته ایران در حال کاهش حضور در سوریه است؟، اظهار داشت: دیدم که یک منبع ارشد در حوزه دفاعی، این را گفته است. ظن من این است که این سخن از سوی فردی در بخش سیاسی ارتش بیان شده است.

یادلین در پاسخ به سوالات در مورد اینکه آیا منظور او، نفتالی بنت وزیر دفاع اسرائیل است، گفت که «من فکر می‌کنم شما پازل‌ها را کنار هم گذاشتید که چه کسی به زودی از وزارتخانه می‌رود و چه میراثی می‌خواهد از خود باقی بگذارد.

این مقام ارشد سابق ارتش اسرائیل در توضیح اینکه چرا ایران سوریه را ترک نخواهد کرد، خاطرنشان کرد: «سوریه تنها کشور عربی بود که در طول جنگ عراق و ایران، از این کشور حمایت کرد. روابط بین ایران و سوریه به لحاظ استراتژیک قوی است و تهران به دمشق به عنوان پایه سیاست منطقه‌ای خود نگاه می‌کند.»

وی ادامه داد: برای ایران خیلی مهم است که حکومت سوریه را تقویت کند. قاسم سلیمانی می‌گفت، حفاظت از تهران، از دمشق شروع می‌شود.

یادلین اضافه کرد: «ایران می‌خواهد خیلی به ما به لحاظ فاصله کیلومتری نزدیک باشد. هیچ چیزی در مورد  اهداف استراتژیک ایران تغییر نکرده است.

وی گفت: «ایران همیشه خود را تطبیق می‌دهد. در زمان‌های مختلفی، ما دیدیم که ایران نیروهای بیشتر یا کمتر و متفاوتی در سوریه به دلیل شرایط متفاوت داشت.رئیس سابق اطلاعات ارتش اسرائیل گفت: «سلیمانی به دنبال تبدیل سوریه به پایگاهی برای حمله به اسرائیل بود. طرح او شامل احداث فرودگاه و پایگاه دریایی و خطوط لجستیک و موشک‌های بالستیک پیشرفته و هواپیماهای بدون سرنشین بود. چیزهایی که آنها را قادر به حمله اسرائیل از سوریه می‌کرد.

یادلین گفت اکنون فرماندهان ایران در سوریه حضور دارند و احتمالا تغییری که اتفاق افتاده، استفاده بیشتر از گروه‌های شبه نظامی شیعه به جای نیروهای ایرانی است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین عناوین