۴ تیر ۱۴۰۳
  • خانه
  • >
  • گزارشگر
  • >
  • شناسایی و انهدام شبکه جعل اسناد هویتی وابسته به پ.ک.ک در عراق

شناسایی و انهدام شبکه جعل اسناد هویتی وابسته به پ.ک.ک در عراق

  • ۵ اردیبهشت ۱۴۰۲
  • ۱۹۲ بازدید
  • ۰

نیروهای امنیتی عراق یک شبکه متخصص در جعل هویت مدنی و ملیت عراق وابسته به گروه تروریستی پ.ک.ک را دستگیر کردند.

به گزارش انجمن بی تاوان، مقامات عراقی گفتند که این شبکه متشکل از ۶ کارمند وابسته به وزارت کشور در اداره ملیت و اشخاص در شهر شنگال (سنجار) است و آنها در صدور ده ها کارت ملی عراق و شناسنامه وضعیت مدنی برای افراد برجسته در پ.ک.ک که از طریق آن توانستند به عنوان کردهای عراقی بین شهرها و مناطق عراق حرکت کنند نقش داشتند.

یکی از افسران وزارت کشور در بغداد به العربی الجدید گفت که این شبکه از داده های عراقی های ایزدی که جان باخته اند یا خارج از عراق هستند استفاده می کند و تصویر را تنها با تصویر یک عنصر پ.ک.ک جایگزین کرده اند که می تواند از ایست های بازرسی و موانع امنیتی بین شهرهای مختلف از جمله شهرهای اقلیم کردستان عراق تا پایتخت (بغداد) عبور کنند.

در حالی که دیگری افشا کرده است «کسانی که هویت و (کارت تابعیت) عراق را به دست آورده‌اند در انجام فعالیت‌های مسلحانه تحت این پوشش مشارکت داشته‌اند»، تاکید کرد که پرونده در مرحله تحقیقات و بررسی است و «همه افراد درگیر از عناصر پ.ک.ک هستند».

حاتم شینگالی، کارشناس امور امنیتی عراق و از فعالان شهر شنگال به این سایت گفت: این پرونده چند روزی است که ادامه دارد و تحقیقات ادامه دارد و مقامات عراقی موفق به تعیین تعداد افراد نشده اند که برای رفت و آمد کارت ملی عراق گرفته اند.»

به گفته منابعی که خواستند نامشان فاش نشود، «دادگاه دوم نیروهای امنیتی داخلی موصل مسئولیت محاکمه دست اندرکاران این پرونده را بر عهده دارد و بازداشت شدگان تاکنون ۴ نفر هستند، در حالی که نفر پنجم متواری است. گمان می رود در مناطقی باشد که نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) در سوریه حضور دارند.”

به گفته همان منابع، دادگاه این پرونده را «جعل و دستکاری در اسناد رسمی، خدمت در گروه مسلح غیر عراقی و خیانت در امانت، طبق قانون ۱۱۱ در مورد مجازات های عراق در حال اجرا» می داند.

گفتنی است پ‌ک‌ک که در فهرست‌های تروریستی بین‌المللی طبقه‌بندی شده است، مانع اجرای توافق عادی‌سازی شرایط و بازگرداندن زندگی به حالت عادی در منطقه شنگال است که بین اربیل و بغداد تحت نظارت بین‌المللی امضا شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *