۱۳ فروردین ۱۴۰۲
  • خانه
  • >
  • اخبار
  • >
  • سریال تکراری آمریکا در فراری دادن داعشی‌ها برای توجیه حضور اشغالگرانه خود

سریال تکراری آمریکا در فراری دادن داعشی‌ها برای توجیه حضور اشغالگرانه خود

  • ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
  • ۲۸۵ بازدید
  • ۰

به گزارش انجمن بی تاوان، «امیر عبد المنعم الساعدی» کارشناس مسائل امنیتی عراق از توطئه جدید نظامیان تروریست آمریکایی در این کشور خبر داد.

الساعدی تأکید کرد که فرار گروهی از عناصر داعشی که در سوریه زندانی بودند، مایه نگرانی است و درباره نحوه فرار و طرفی که مسئولیت فراری دادن آنان را بر عهده داشته، سؤالاتی را به وجود آورده است.

بسیاری از کارشناسان و ناظران بر این باورند که فراری دادن عناصر داعش، با چراغ سبز آمریکا صورت گرفته است؛ زیرا واشنگتن با این اقدام و به بهانه مبارزه با تروریسم، در پی توجیه حضور غیر قانونی خود در عراق است.

رسانه‌های سوری یکشنبه (روز گذشته) گزارش دادند که هفت عضو گروه تروریستی داعش از زندان «الهول» در حومه استان الحسکه فرار کردند. این زندان تحت حاکمیت شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» قرار دارد. این عناصر کُرد تحت حمایت مستقیم آمریکا قرار دارند.

پایگاه خبری شبکه «العهد» به نقل از الساعدی گزارش داد: «فرار شماری از تروریستهای داعش از زندان الهول که نیروهای دموکراتیک سوریه کنترل آن را در دست دارند، مشکوک است؛ زیرا آمریکا با این طرفها، تماس و همکاری دارد».

وی تأکید کرد: «آمریکا رهبری طرحی را بر عهده دارد تا بتواند عراق را به سال ۲۰۱۴ بازگرداند تا توافقنامه امنیتی جدیدی با عراق منعقد کند و بغداد را ملزم کند تا نیروهای آمریکایی را در خاک خود باقی نگه دارد».

این تحلیلگر عراقی بر این باور است که «مداخله آمریکا در افزایش روند عملیاتهای تروریستی اخیر در عراق، بسیار روشن است؛ به ویژه اینکه اطلاعاتی نشان می‌دهد که بالگردهای آمریکایی در مناطق غربی و نزدیک به نوار مرزی [عراق با سوریه]، تروریستها را با سلاح و تجهیزات، مجهز کردند».

وی ضمن هشدار نسبت به «ولایت تروریستی شمال بغداد» خاطر نشان کرد، با عملیات امنیتی میدانی و تفتیش مناطقی که خانواده‌های عناصر داعش بدان بازگشته‌اند، می‌توان به حضور این عناصر تروریستی پایان داد.

منابع محلی سوری اخیرا از وقوع یک شورش گسترده توسط زندانیهای داعشی در زندان السینا در قلمروی تحت کنترل شبه‌نظامیان کُرد وابسته به آمریکا خبر داده بودند.

تخمین زده می‌شود که بیش از ۱۰ هزار زندانی داعشی در زندان السینا در الحسکه نگهداری می‌شوند. حدود ۲۰ درصد از این زندانی‌ها از داعشیهای خارجی عمدتا غربی هستند که کشورهایشان از بازگرداندن آنها خودداری می‌کنند.

اخبار مربوط به فرار زندانیهای داعشی درحالی منتشر می‌شود که برخی منابع گزارشهایی از انتقال داعشیها از خاک سوریه به عراق با کمک نیروهای آمریکایی خبر داده‌اند.

طی هفته‌های اخیر برخی از هسته‌های داعش که این روزها در عراق بیشتر فعال شده‌اند حملاتی را علیه نظامیان عراقی در چند استان مختلف این کشور ترتیب داده که دهها نفر از نظامیان و غیرنظامیان عراقی را به شهادت رسانده‌اند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تازه‌ترین عناوین