سازمان پ ک ک در مسیر افراطی گرایی

به گزارش سرویس بین المل انجمن بی تاوان :سازمان تروریستی پ ک ک در طول ۴۰ سال تحرکات تروریستی از استراتژی ثابتی برخوردار نبوده و در مقاطع مختلف تغییر رویکرد داده است.

سازمان لیبرالیسم  پ ک ک تا سال ۲۰۱۶  سه بار تغییر رویکرد داده است. پ ک ک در دو دهه از فعالیت های سازمان ، نقشه مانیقست کردستان بزرگ را مطرح و مبارزات سازمان را حول این محور معطوف کرد ،ولی پس از دستگیری عبدالله اوجالان و با وجود تنش میان کادرها و جدایی افرادی همچون عثمان اوجالان از پ ک ک ، بلافاصله تغییر رویکرد داده و از تشکیل کردستان بزرگ روی برگردان شد.

پ ک ک پس از شکست  طرح مانیفست کردستان بزرگ سیاست کنفدارلیسم را در پیش گرفت و تحرکات نظامی را تعدیل کرده و در حوزه سیاسی فعالیت نمود ،در این مقطع ، پ ک ک حتی با دولت ترکیه مذاکرتی داشت ، ولی بدلیل عدم  وجود افراد سیاستمدار در گروه و همچنین وجود تفکرات جنگ طلبانه بار دیگر شکست را تجربه کرد و با تغییر رویکرد سوم استراتزی خود را با طرح خودمدیریتی در شهرهای کردنشین مطرح کرد.

پ ک ک با امید بر آن که در فعالیت های سیاسی توانست کردها را نسبت به جریان فکری گروه آگاه سازد ،با پشتوانه قیام های مردمی وارد شهرهای کردنشین ترکیه شد تا استقلال مناطق  کردنشین را اعلام نماید ولی حضور عناصر مسلح پ ک ک تنها به زیان مردم کُرد تمام شد و پ ک ک بار دیگر در استراتژی خودمدیریتی شکست خورد.

اکنون پ ک ک در سال ۲۰۱۷ استراتژی نوین خود را برگزیده و با حمایت های مالی عربستان در مسیر افراطی گرایی قرار گرفته است.

پ ک ک سازمانی دین گریز و ضد ادیان الهی می باشد و برعکس همه کردهای خاورمیانه پایبند به ادیان الهی ، این نوع تفکر پ ک ک را با مشکلاتی مواجه ساخته بود ، بنابراین با تغییر رویکردی مملوس بدنبال حفظ خود در میان قوم کُرد است ،پ ک ک و پژاک در سالهای اخیر با صدور بیانیه های در مناسب های دینی نظیر عید قربان و یا عید فطر و همچنین سایر مناسبت های دینی آرام آرام خود را به دین نزدیک ،تا افکار عمومی را بسوی خود معطوف نمایند.

اکنون با تحولات اخیر در منطقه  و موضع گیری پ ک ک  کاملا تغییر سیاست این سازمان تروریستی  مشهود و ملموس است ، پ ک ک با تغییر سیاست تفکرات دینی را در سیاست نوین خود کنجانده است و با حمایت عربستان در مسیر افراطی گرایی قرار گرفته است.

ظهور جبهه”مقاومت مردمی کردستان” در شمال عراق متشکل از کردهای سنی مذهب افراطی و حمایت های غیر مستقیم پ ک ک از این جبهه  خود می تواند نمونه بارزی از سیاست افراطی گرایی پ ک ک باشد.

لازم به یاد آوری است جبهه مقاومت مردمی با هدف پاکسازی غیر کُرد در اقلیم کردستان عراق مسلح شده است.

 

|
به اشتراک بگذارید
  1. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.