۳۱ خرداد ۱۴۰۳

احتمال انشعاب در پژاک…

  • ۲۶ مرداد ۱۳۹۲
  • ۳۴۵ بازدید
  • ۰

کنگره‌ی ملی کُرد به دلیل عدم تفاهم و توافق پ‌ک‌ک و پ‌دک، به تعویق افتاد. این کنگره که برگزاری آن با احتمالات و شبهات زیادی مواجه است، از هم‌اکنون تنش‌ها و خصومت‌های قدیمی پ‌ک‌ک و پ‌د‌ک را برجسته‌تر از پیش کرده است، در این اوضاع مبهم و مشکوک که پ‌ک‌ک پژاک را از یاد برده و این روزها در انزوای کامل قرار دارد؛ زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه طیفی در پژاک از انشعاب از پ‌ک‌ک می‌گویند و معتقدند اگر آنها بخواهند بعنوان حزبی ایرانی اعلام موجودیت کنند

انجمن بی تاوان آذربایجان غربی : اوجالان و بارزانی دشمنان بزرگ مردم کُرد برای رسیدن به مقام و منزلت تاکنون کُردهای بی دفاع و مظلوم بسیاری را به قتل رسانده اند.اکنون با برگزاری گنکره ملی کُرد اختلافات و تنش های آنان هویدا گردید ، پ‌ک‌ک درصدد است با حضور در این کنگره آنهم با القاب و اسامی مختلف همچون، پژاک، پ‌چ‌د‌ک، پ‌ی‌د، پ‌ک‌ک، ب‌د‌پ و …کنترل را در دست بگیرد؛ و چون پ‌د‌ک (حزب دمکرات کردستان عراق به ریاست مسعود بارزانی) هم دقیقاً چنین هدف و نیتی دارد؛ از اینرو تنش میان این دو طرف بالا گرفته است. بارزانی سعی دارد با نقش فعال در این کنگره، خود را بعنوان پدر کُردها در منطقه معرفی کند و پ‌ک‌ک هم که از سال‌ها پیش با ذهنیتی خودمحورانه عبدالله اوجالان را رهبر کُردهای منطقه خوانده است؛ به سادگی با این موضوع کنار نمی‌آید. لذا از قبل با برنامه قصد شرکت در این کنگره را داشته تا در گام اول نقش بارزانی را کم‌رنگ‌تر کند و سوابق وی را زیر سؤال ببرد و از سوی دیگر زمینه‌ را برای معرفی اوجالان بعنوان رهبر کاریزماتیک کُردهای منطقه آماده کرده است.

در این میان پژاک هم بعنوان زیرشاخه‌ی پ‌ک‌ک، قرار است در این کنگره شرکت کند. هرچند کومله و دمکرات با این کار مخالف هستند و معتقدند حضور پ‌ک‌ک به تنهایی یعنی حضور تمامی زیرشاخه‌های این فرقه و دیگر لزومی برای شرکت فرقه‌هایی همچون پژاک و … در این کنگره وجود ندارد، چراکه همگی پ‌ک‌ک هستند و پ‌ک‌ک هم مرید به تمام معنای اوجالان است.

خصومت و تنش‌های پ‌ک‌ک و پ‌د‌ک، موضوع گذرگاه مرزی سملکا و درگیری‌های لفظی و تنش پژاک با احزابی همچون کومله و دمکرات، برگزاری این کنگره را در سطحی که انتظار می‌رفت را به حاشیه کشانده و به همین دلیل زمان برگزاری آن به دو هفته‌ی بعد از تاریخ مقرر موکول شده است. در این روزهای باقیمانده تا برگزاری کنگره، باید منتظر بود که آیا این مشکلات ریشه‌دار حل خواهند شد و این کنگره در زمان و مکان مقرر برگزار خواهد شد؟ آیا این کنگره واقعاً یک کنگره‌ی ملی است یا حزبی و فرقه‌یی؟

در این اوضاع مبهم و مشکوک که پ‌ک‌ک پژاک را از یاد برده و این روزها در انزوای کامل قرار دارد؛ زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه طیفی در پژاک از انشعاب از پ‌ک‌ک می‌گویند و معتقدند اگر آنها بخواهند بعنوان حزبی ایرانی اعلام موجودیت کنند؛ باید از پژاک جدا شده و بسان دیگر احزاب مستقل باشند. ناگفته نماند اینچنین موضع‌ها هیچ وقت در پژاک به صورت علنی ابراز نخواهند شد، چراکه در پژاک هیچ موضع، گفتار، رفتار و … جز آنچه اوجالان گفته و تأیید کرده، پسندیده نخواهد شد و به شدت با آن برخورد خواهد شد.

همچنین وضعیتی در سال‌های اول تأسیس پژاک نیز اتفاق افتاد. این فرقه که توسط عثمان اوجالان (برادر عبدالله اوجالان) تأسیس شد، اکثر اعضای آن مخالف مداخله‌ی سرکردگان پ‌ک‌ک در امورات این فرقه بودند و خواستار استقلال عمل و فکر بودند که با برخورد شدید سرکردگان پ‌ک‌ک از جمله شخص جمیل بایک و مصطفی قره‌سو مواجه شدند و نهایتاً برخی از آنها فرار کردند و برخی دیگر نیز متوجه این شدت شدند و هرکدام به نوعی حذف شدند.

حال باردیگر این تاریخ تکرار می‌شود و پژاک در وضعیتی قرار گرفته که خواهان انشعاب از پ‌ک‌ک است، اما سرکردگان پ‌ک‌ک همیشه این فرقه را خام و بی‌تجربه خوانده‌اند که قادر نیستند بدون حمایت پ‌ک‌ک تنها روزی دوام بیاورند. لذا این احتمال وجود دارد که پژاک بطور کامل از پ‌ک‌ک جدا شود و اعلام استقلال کند. هرچند همیشه از استقلال عمل و فکر گفته‌اند؛ اما آنان خود نیز بر این موضوع واقفند که این دروغ و فریبی بیش نیست. چراکه پژاک همان پ‌ک‌ک است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین عناوین