۱۶ بهمن ۱۴۰۱
  • خانه
  • >
  • اخبار
  • >
  • «پ ک ک به اعضای خود دین زرتشتی را آموزش می دهد»

«پ ک ک به اعضای خود دین زرتشتی را آموزش می دهد»

  • ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴
  • ۱۹۱ بازدید
  • ۰

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در سخنانی یکی از رهبران مخالف حکومت ترکیه را به داشتن افکار و عقاید زرتشتی متهم کرد.حمله اردوغان به رهبر مخالفان حکومت ترکیه: اینها زرتشتی اند!

انجمن بی تاوان آذربایجان غربی  به نقل از سی ان ان ترک اردوغان روز شنبه در سخنانی در  “باتمان ” ترکیه با حمله به اظهارات اخیر ” صلاح الدین دمیرتاش” رهبر حزب کردی صلح و دموکراسی (HDP) گفت: اینها افکار و عقاید زرتشتی دارند.

دمیر تاش در اظهاراتی درباره اهمیت” میدان تقسیم ” استانبول برای مخالفان حکومت ترکیه اهمیت این منطقه را با شهر قدس برای یهودیان  و شهر مکه برای مسلمانان مقایسه کرده بود.

اردوغان با محکوم کردن اظهارات دمیرتاش درباره میدان تقسیم و منحل کردن  “وزارت دیانت” در صورت پیروزی این حزب در انتخابات آتی پارلمانی ترکیه گفت:” می گویند اگر ما به قدرت برسیم وزارت دیانت را منحل می کنیم و اهمیت میدان تقسیم برای ما همانند اهمیت اورشلیم (شهر قدس) برای یهودیان است؛ خوب سوال این است که چرا می خواهید وزارت دیانت را منحل کنید؟ جواب ساده است چون آنها اساسا با دین کاری ندارند…. اینها معتقدند شهر قدس برای یهودی هاست. اگر در وجود اینها ذره ای اعتقاد و ارادت به دین اسلام باشد چنین حرف هایی نمی زدند. می دانید که شهر قدس یکی از مهم ترین شهرهای مقدس مسلمان هاست و قبله نخست مسلمین بوده است. ارزش کعبه و قدس برای مسلمانان همسان است. “

اردوغان در ادامه افزود:” ما بر اساس مدارکی که از آنها (کردهای عضو گروه پ.ک.ک) داریم این ها در کمپ های کوهستانی خود دین زرتشتی را به اعضایشان آموزش می دهند. من به همه هموطنان کرد خود می گویم این افراد را (پ.ک.ک و حزب صلح و دموکراسی) را خوب بشناسید،اینها چنین افکاری دارند. اینها یک بار ما را بازی دادند دیگر نباید فریب اینها را خورد.”

گفتنی است اظهارات صلاح الدین دمیرتاش با واکنش احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه نیز مواجه شد و داوود اوغلو در اظهاراتی گفت شهر قدس متعلق به مسلمانان است و اظهارات دمیرتاش درباره تعلق قدس به یهودیان نادرست است.

در روزهای گذشته و همزمان با بالا گرفتن تب رقابت های انتخاباتی در ترکیه ، احزاب و گروه های سیاسی حملات لفظی خود را به یکدیگر افزایش داده اند. هفته گذشته در جریان حمله افراد مسلحی به دفتر حزب صلح و دموکراسی چند نفر زخمی شدند.

بر اساس نظر سنجی ها حزب صلح و دموکراسی موقعیت خوبی در افکار عمومی دارد و امکان پایان دادن به پیشتازی و حاکمیت تک حزبی ۱۳ ساله حزب حاکم عدالت و توسعه از سوی این حزب وجود دارد. نتایج نظر سنجی ها حاکی از افت دستکم ۵ درصدی موقعیت حزب حاکم در افکار عمومی و افزایش اقبال عمومی به حزب صلح و دموکراسی ترکیه است.

کردها بزرگ ترین اقلیت قومی در ترکیه به شمار می روند . جمعیت این اقلیت قومی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر برآورد می شود. بیشتر کردها در مناطق شرق و جنوب شرق ترکیه سکونت دارند. در دهه گذشته حزب حاکم ترکیه با تبلیغات و استفاده از فقر حاکم بر مناطق شرقی ترکیه توانسته است بخش بزرگی از آرای کردها را از آن خود کند.

حزب صلح و دموکراسی بزرگ ترین تشکیل سیاسی کردهای ترکیه است. صلاح الدین دمیرتاش رهبر این حزب در انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و یکی از رقبای اردوغان در انتخابات بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.