۲۶ خرداد ۱۴۰۳
  • خانه
  • >
  • اخبار
  • >
  • پ.ک.ک برای آنکارا ضر‌ب‌الاجل تعیین کرد

پ.ک.ک برای آنکارا ضر‌ب‌الاجل تعیین کرد

  • ۶ مرداد ۱۳۹۲
  • ۳۰۳ بازدید
  • ۰

یکی از اعضای بلندپایه حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ ک ک به شبکه رادیویی دویچه وله ‌آلمان گفت، در صورتی که دولت ترکیه توافق‌های بدست آمده در جریان مذاکرات صلح را عملی نکند آتش‌بس میان پ ک ک و دولت ترکیه شکسته خواهد شد.
انجمن بی تاوان آذربایجان غربی :به نوشته روزنامه تودی زمان، ابتکار عمل فرآیند صلح ترکیه در سال ۲۰۱۲ توسط دولت این کشور به منظور پایان دادن به مساله تروریسم تا تاریخ ۱۵ اکتبر سال جاری به جریان افتاد.
صبری اوکی، یکی از اعضای بلندپایه اتحادیه جوامع کردستان ترکیه به رادیو دویچه وله گفت: قرار نیست پ ک ک بیشتر از این منتظر دولت ترکیه باشد تا برای حل سه دهه درگیری در این کشور اقدامات بیشتری انجام دهد.
اوکی گفت: صبر ما حدی دارد و ما زمان کمی داریم. فرآیند صلح از طرف ما پایان نخواهد یافت زیرا ما تا به حال تمام اقدامات توافق شده را انجام داده‌ایم. رهبر ما اخیرا اعلام کرد در صورتی که تا تاریخ ۱۵ اکتبر(۲۳ مهر) اقدامی از سوی آنکارا صورت نگیرد آتش‌بس شکسته خواهد شد.
وی افزود: زمان اکنون به نفع ما نیست زیرا وضعیت سلامت رهبر ما عبدالله اوجالان شکننده بوده و وی بارها تقاضا کرده که یک کمیسیون پزشکی مستقل او را ویزیت کند. چندین سازمان از دولت ترکیه خواسته‌اند که اجازه این دیدار را بدهد اما تاکنون جوابی داده نشده است. ما درباره این مساله بسیار حساس هستیم.
صبری اوکی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چه تعداد اعضای پ ک ک تا به حال از خاک ترکیه عقب‌نشینی کرده‌اند، گفت: ما به این مساله در زمینه اعداد و ارقام نگاه نمی‌کنیم بلکه آن را تصمیمی که گرفته و عملی شده می‌دانیم.
وی گفت: عقب‌نشینی اعضای پ ک ک در تاریخ ۹ مه ‌آغاز شد و مبارزان ما از آن زمان تاکنون به تدریج عقب‌نشینی کرده‌اند. آخرین گروه آنها چند روز پیش پس از ۵۶ روز پیاده‌روی از درسیم آمدند. هر گردانی دائما توسط پهپادها تا زمانی که به این کوه‌ها که محل اردوگاه‌های پ ک ک است رسیدند، تحت نظر قرار داشتند.
دولت ترکیه از ماه اکتبر تاکنون با عبدالله اوجالان، رهبر به زندان افتاده پ ک ک تحت فرآیند صلح در حال مذاکره بوده تا برای پایان دادن به مناقشه درگیری مسلحانه با کردها راه‌حلی سیاسی و صلح‌آمیز پیدا کند.
اوجالان در پیامی در ۲۱ مارس همزمان با نوروز از شبه نظامیان پ ک ک خواست از خاک ترکیه عقب‌نشینی کرده و به شمال عراق بروند.
پ ک ک در تاریخ هشتم مه اعلام کرد که شروع به خارج ساختن نیروهای خود از ترکیه کرده است.
بر اساس راه حل آتش‌بس در مذاکرات نخستین قدم عقب‌نشینی نیروهای پ ک ک، دومین اقدام اصلاحات قانون اساسی در ترکیه و سومین اقدام به زمین گذاشتن سلاح بود.
در این میان بینالی ییلدریم، وزیر حمل و نقل امور دریایی و مخابرات ترکیه نسبت به اظهارات صبری اوکی واکنش تندی نشان داد و گفت: ترکیه کشوری نیست که بر اساس تهدیدات دیگران اقدام کند.
وی در گفتگو با خبرنگاران در شهر دیاربکر گفت: دولت ترکیه در تلاش برای حفظ صلح برای مردم ساکن منطقه است.
در صورتی که پ ک ک به عادت‌ها، فعالیت‌های تروریستی سابق و کشتن مردم بازگردد مردم ساکن منطقه این بار خواهان مجازات تروریست‌های پ ک ک خواهند شد.
وی افزود: اینکه ما دائما پیشنهادهای خود را تغییر دهیم و شرایط جدید تعیین کنیم معادل بی‌ثباتی است. بسیاری از نیروهای داخلی و بین‌المللی هستند که تلاش می‌کنند فرآیند صلح را از بین ببرند بنابراین باید منبع اظهارات به خوبی بررسی شود پیش از آنکه موضع‌گیری انجام شود. ما باید تحقیق کنیم که چه کسی و به نمایندگی از چه کسانی این اظهارات ایراد شده است.

تاکید کرد: موضع دولت ترکیه در خصوص فرآیند صلح واضح است. ترکیه به تهدیدات دیگران پاسخ نمی‌دهد و اقدامات خود را بر اساس تهدیدها اتخاذ نمی‌کند و هیچ کس نمی‌تواند دولت ترکیه را مجبور کند که موضعی خاص را اتخاذ کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین عناوین