۱۳ فروردین ۱۴۰۲
  • خانه
  • >
  • اخبار
  • >
  • سفر سفیر ایران در بغداد به سلیمانیه و دیدار با قباد طالبانی و هیرو ابراهیم احمد

سفر سفیر ایران در بغداد به سلیمانیه و دیدار با قباد طالبانی و هیرو ابراهیم احمد

  • ۷ اسفند ۱۳۹۶
  • ۳۲۹ بازدید
  • ۰

مرتضی عبادی سرکنسول ایران در اربیل در توضیح سفر ایرج مسجدی به سلیمانیه گفت: روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران درکشور عراق بطور دوره ای جلساتی را در مراکز نمایندگی های کشورمان به منظور بررسی مسائل مختلف وارزیابی میزان پیشرفت در امور محوله برگزار می کنند که ریاست آن بر عهده سفیر کشورمان است لذا از قبل سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه بعنوان محل برگزاری جلسه تعیین شده بود. از اینرو سفیر و روسای نمایندگی های ایران در عراق به منظور مشارکت در نشست دوره ای به استان سلیمانیه سفر کردند.

به گزارش انجمن بی تاوان به‌ نقل از سرکنسولگری ایران در اربیل، مرتضی عبادی در خصوص محتوای جلسات نیز اشاره کردند: مسائل سیاسی، اقتصادی، علمی و آموزشی ،بویژه روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق بطور کارشناسانه مورد تجزیه و تحلیل و راهکارها تقویت آن مورد بررسی قرار گرفت.

وی اشاره کرد: تلاش برای برسمیت شناختن معابر و بازارچه های مرزی ایران با شمال عراق بویژه قاسم رش، کیله ،اشکان،سیران بند، هلال آباد، سیف، مله خور ، شوشمی، شیخ صله و تیله کو از سوی بغداد از دیگر موضوعات مورد بحث بود لذا امید است بغداد نیز نظر به اهمیت گذرگاه های در بنیه اقتصادی خانوارهای مرزنشین طرفین با نظر مثبت تعامل نماید.

سرکنسول ایران همچنین رسمی شدن بازارچه ها را در گسترش مبادلات تجاری و بازرگانی مهم تلقی و خاطرنشان کرد در صورت پذیرش بغداد و کاهش بحران مالی در کردستان عراق این گذرگاه ها نسبت به گذشته کارآیی بیشتری خواهند یافت.

عبادی در خصوص مدت زمان و برنامه های جانبی نشست روز شنبه نمایندگی ها گفت: این جلسات معمولا یکروزه است و در خلال نشست دیدارهایی شکل می گیرد . لذا دراین جلسه آقایان محمد فرازمند دستیاروزیر و مدیرکل خلیج فارس و آقای قباد طالبانی معاون نخست وزیر کردستان عراق به عنوان میهمان ویژه حضور و به ایراد سخن پرداختند. وهیئت در پایان جلسات نیز ضمن حضور در منزل آقای جلال طالبانی رئیس جمهور فقید عراق با هیرو ابراهیم احمد همسر آقای طالبانی و عضو عالی دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان عراق دیدار و گفتگو کردند.

سرکنسول ایران در خصوص صدور روادید افزود: نمایندگی های ایران در عراق نظر به حسن روابط دولت و ملت دوکشور بطور سالیانه بیش از یک میلیون روادید صادر می نمایند.

وی همچنین در خصوص صدور ویزا برای گردشگران تفریحی ،زیارتی ، سلامت و تجار وبازرگانان در اربیل افزود: فرصتی در سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل بوجود آمد تا مردم علاوه بر اینکه از طریق شرکت های مجاز بتوانند روادید اخذ نمایند ،می توانند با حضور مستقیم در کنسولگری نسبت به اخذ ویزا اقدام نمایند.

عبادی گفت: در جهت رفاه حال مردم ویزا ظرف همان روز تحویل می شود. و تجارو بازرگانان طرف قرارداد با جمهوری اسلامی از روادید بلند مدت وبا مجوز تردد متعدد برخوردخواهند شد.

وی در ادامه افزود سفیر و هیئت همراه که روز جمعه وارد سلیمانیه شدند علاوه بر دیدار با برخی از شخصیت های سلیمانیه ،بر سر مزار آقای طالبانی حضور یافته و ادای احترام کردند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تازه‌ترین عناوین