۲۶ خرداد ۱۴۰۳

اردوغان:عفو اوجالان منتفی است

  • ۲۸ مرداد ۱۳۹۲
  • ۲۸۸ بازدید
  • ۰

نخست‌وزیر ترکیه با منتفی دانستن صدور عفو عمومی برای عبدالله اوجالان و دیگر شبه نظامیان پ.ک.ک، اعلام کرد که هنوز ۲۰ درصد از شبه نظامیان کُرد خاک ترکیه را ترک کرده‌اند.

انجمن بی تاوان آذربایجان غربی : رجب طیب اردوغان، در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: به طور حتم عفو عمومی برای مبارزان حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) صادر نمی‌شود که این امر عبدالله اوجلان، رهبر این گروه را نیز شامل می‌شود.
اردوغان تاکید کرد: وعده‌هایی که پ.ک.ک برای خروج از اراضی ترکیه داده بود محقق نشده است و تنها ۲۰ درصد از اعضای این گروه که اکثر آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند، از ترکیه خارج شده‌اند.
نخست‌وزیر ترکیه همچنین خواسته‌های کردها در خصوص آموزش زبان کردی در مدارس این کشور را در شرایط کنونی غیر قابل بررسی خوانده و گفت: این مساله در شرایط کنونی در جدول کاری ما قرار ندارد و فعلا نه در مدارس دولتی و نه در مدارس خصوصی زبان کردی تدریس نخواهد شد.
از سوی دیگر، روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط اعلام کرد: دولت ترکیه با شماری از خواسته‌های عبدالله اوجالان موافقت کرده است.
پیشتر اوجالان در قبال پذیرش صلح با دولت، درخواست‌هایی را به آنکارا ارائه کرده بود.
روزنامه حریت ترکیه نوشت: دولت ترکیه با پاره‌ای از خواسته‌های اوجالان از جمله انتقال هشت تن از رهبران برجسته پ.ک.ک که در زندان‌های دیگر ترکیه بازداشت هستند، به زندان محل نگهداری اوجلان، تشکیل هیاتی ویژه از هنرمندان و فعالان سیاسی کرد و ترک برای جلب حمایت مردمی از توافقنامه موسوم به قندیل- امرالی و در نهایت افزودن اتاقی دیگر به زندان کنونی اوجالان، موافقت کرد.
از سوی دیگر، برخی منابع ترکیه اعلام کردند که اوجالان به‌زودی به اقامتگاهی اجباری خارج از جزیره امرالی منتقل خواهد شد.
وی افزود: توافقنامه‌ای مکتوب میان دولت ترکیه و اوجالان وجود دارد که بر اساس ‌آن در پایان حل و فصل مشکلات موجود، اوجالان از زندانش به اقامتگاهی اجباری منتقل خواهد شد.
پ.ک.ک از دولت ترکیه خواسته بود طرح‌هایی را به نفع اقلیت کرد ساکن این کشور ارائه دهد آنکارا نیز پیش‌نویس قانونی را در این خصوص آماده کرده که احتمالا سپتامبر برای رای‌گیری به پارلمان ارائه شود.
پ.ک.ک به آنکارا تا اول سپتامبر فرصت داده بود تا اصلاحات مورد توافق را اجرا کند در غیر این صورت بار دیگر به سلاح متوسل خواهد شد.
درگیری میان پ.ک.ک و ارتش ترکیه از اواسط دهه ۸۰ میلادی آغاز شده که تا کنون بیش از ۴۰ هزار تن کشته بر جای گذاشته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین عناوین